Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 31. března 2021

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Diverzifikace

Pojem, výraz, heslo, co je to Diverzifikace?

Diverzifikace je označení pro rozmanitost činnosti. V ekonomii se jedná o určitý záměr podnikání, jehož cílem je snížení podnikatelských rizik tím, že se podnikání nesoustředí pouze na jeden výrobek, ale bude se podnikat ve více různých oblastech. Stejným způsobem se pak přistupuje k aktivům a investicím, které se rozdělují do různých firem. Může se jednat o naprosto rozdílné obory. Rizika jsou tak maximálně snížena, i když někdy za cenu nižších výnosů.

Pojem Diverzifikace se nachází v sekci Ekonomie

Erysipel

Pojem, výraz, heslo, co je to Erysipel?

Erysipel, jinak také růže, je kožní onemocnění, jehož příčinou bývá bakterie streptokok. Postižený má horečku, bolí ho hlava a trpí nevolností. Poté se objeví zarudnutí kůže a bolestivá místa na kůži. Pokud vzniknou puchýře, může být těžce poškozena i hlubší tkáň. Infekce může proniknout až do vrstvy svalů, kde způsobí těžký zánět – flegmonu. Streptokoky vnikají do organizmu ranami při různých druzích poranění.

Termín Erysipel patří do kategorie Nemoce

Parafín

Pojem, výraz, heslo, co je to Parafín?

Parafín je produkt získaný z ropy. Je voděodolný, snadno se taví. Využívá se v celé řadě oborů - jako přísada do svíček, v kosmetice, na výrobu různých druhů vosků (např. lyžařských), ve stavebnictví apod.

Pojem Parafín patří do sekce Chemie

Skeč

Pojem, výraz, heslo, co je to Skeč?

Skeč neboli skica, koncept či náčrt je pojmenování literární formy, pro kterou je typická především stručnost, výstižnost, humor a lehké pojetí. Většinou obsahuje určitou pointu. Může se jednat o kratší divadelní hru, popřípadě pouhý dramatický výstup, který je zaměřen žertovně, komicky, satiricky nebo humorně. Skeč se snaží zobrazovat nějaké aktuální situaci, zobrazuje ji satiricky či humorným způsobem. Jako příklad skečů bývá nejčastěji uváděn pořad Monty Pythonův létající cirkus.

Pojem Skeč je v kategorii Literatura

Glukopur

Pojem, výraz, heslo, co je to Glukopur?

Glukopur je obchodní značka hroznového cukru, což je monosacharid, který se v přírodě běžně vyskytuje v ovoci, zejména v hroznech vinné révy.

Výraz Glukopur patří do kategorie Jídlo

Recese

Pojem, výraz, heslo, co je to Recese?

Poklesu hrubého domácího produktu po minimálně dvě za sebou jdoucí roční čtvrtletí se v makroekonomii říká recese. Může v sobě zahrnovat souběžný pokles měřítek celkové aktivity, kterými jsou zaměstnanost, zisky společností a investice. Proces recese může být zároveň doprovázen poklesem cen nebo naopak svižně stoupajícími cenami.

Heslo Recese je v kategorii Ekonomie

Kabala

Pojem, výraz, heslo, co je to Kabala?

Kabala je pojem, který souvisí s židovským náboženstvím. Jedná se o druh židovské mystiky. Cílem kabalisty je oproštění se od všedních starostí a co největší přiblížení se Bohu.

Heslo Kabala je v kategorii Náboženství

Mnichovská dohoda

Pojem, výraz, heslo, co je to Mnichovská dohoda?

Mnichovská dohoda byla dohodou čtyř zemí – Německa, Francie, Itálie a Anglie. Tato dohoda, jinak též označovaná jako zrada nebo diktát, umožnila postoupení pohraničí Československa Německu. Podepsána byla v Mnichově 30. 9. 1938 a zpečetila osud Sudet. Zástupci Československa neměli na jednání přístup. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, ovšem očekávaný přínos tato dohoda neměla.

Výraz Mnichovská dohoda je v kategorii Politika

Rekord

Pojem, výraz, heslo, co je to Rekord?

Rekord je pojmenování pro ten nejdokonalejší výtvor nebo výkon, který je výsledkem činnosti člověka. Obvykle se používá při hodnocení sportovních výkonů. Pokud se jedná o nejlepší výsledek v celosvětovém měřítku, označuje se tato skutečnost jako světový rekord. Světové rekordy se zaznamenávají včetně podmínek, za kterých bylo rekordů dosaženo. Nadmořská výška i další podmínky mohou mít na výkon výrazný vliv, proto by rekordy měly vznikat za srovnatelných okolností. Známé jsou především rekordy v klasických sportovních disciplínách jako plavání, atletika, rychlobruslení a v mnoha dalších sportech. Klasické i zvláštní rekordy se zaznamenávají do Guinessovy knihy rekordů.

Heslo Rekord patří do sekce Sport

E-learning

Pojem, výraz, heslo, co je to E-learning?

E-learning je pojmenování pro vzdělávací proces, který využívá informační technologie pro vytváření různých kurzů, řízení studia, dálkovou komunikaci mezi lektory a studujícími a pro dostupnost elektronických studijních materiálů pro všechny účastníky procesu. Může se jednat i o označení pouhého použití elektronických prostředků, které se nemusí realizovat prostřednictvím počítačové sítě. E - learning se neustále vyvíjí. V e-learningu se mohou využívat i různé multimediální prvky a procesy komunikace k řízení studia i komunikaci mezi účastníky.

Termín E-learning se nachází v sekci Školství


Klíčová slova: definice, co to je, odborný výraz, přesný výraz, Parafín, Kabala, význam pojmu, synonymum, E-learning, pojem, Diverzifikace, informace, Rekord, Mnichovská dohoda, termín, Recese, popis, Erysipel, vysvětlení, wiki, Skeč, Glukopur, význam, slovo, co znamená, odborné názvosloví, názvosloví, slovník, význam slova

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Drvoštěp

kdo je to Drvoštěp?

Drvoštěp bylo označení profese. Šlo o námezdního dělníka, který kácel dřevo v lesích a pak ho štípal na topení. Toto řemeslo bylo rozšířeno hlavně na Vysočině, kde se nacházejí hluboké lesy a lidé v nich hledali práci. Jako drvoštěpové často v zimě pracovali i sedláci. Dřevo, které drvoštěp vytěžil, bylo využíváno jak na topení, tak dále zpracováváno.

Slovo Drvoštěp se nachází v kategorii Historie

Semetrika

kdo je to Semetrika?

Hanlivé slovo semetrika označuje zlou, hašteřivou, přísnou, ráznou nebo panovačnou - obvykle starší - ženu. Slovo semetrika pochází z francouzštiny ze slova "ce maîtresse" znamenající "rázná". Podobný význam jako semetrika mají slova mrcha, potvora, fúrie, fuchtle, megera, hysterka, zmije, saň, harpyje apod.

Slovo Semetrika je v sekci Hanlivé

M.I.A.

kdo je to M.I.A.?

M.I.A. je umělecké jméno známé britské zpěvačky, modelky, režisérky, písničkářky, skladatelky a také hudební producentky. Umělkyně tamilského původu se ve skutečnosti jmenuje Mathangi Arulpragasam. Je populární originálními kombinacemi rapu, world music, hip-hopu a alternativ. Největšího úspěchu dosáhla v roce 2007 singlem Paper Planes. Kromě umělecké činnosti se věnuje také politickým aktivitám, zajímá se hodně o Sri Lanku, ze které pocházel jeden z rodičů. M.I.A. má osobitý styl, prosazuje se zvláště přes internet. Své umělecké jméno odvodila od vojenské zkratky nezvěstný v boji, Missing in action.

Heslo M.I.A. je v kategorii Herectví

Michail Gorbačov

kdo je to Michail Gorbačov?

Michail Gorbačov, celým jménem Michail Sergejevič Gorbačov, byl sovětský a nyní ruský politik. V roce 1985 se stal generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu a hlavou státu. Ve své politice se snažil ukončit studenou válku a prosazoval radikální změny na všech úrovních fungování státu – v politice, ve vlastní straně i systému uspořádání státu. V hospodářské oblasti spustil přestavbu, perestrojku. Důsledkem těchto změn pak byl rozpad Sovětského svazu a ukončení vlády Komunistické strany Sovětského svazu. Michail Gorbačov byl za své mírové snahy oceněn mnoha cenami a v roce 1992 dostal Nobelovu cenu za mír.

Text Michail Gorbačov patří do sekce Panovníci

Leoš Stránský

kdo je to Leoš Stránský?

Leoš Stránský je filmový kaskadér a herec. Je žádaným kaskadérem a trenérem i v Hollywoodu. Studoval fakultu tělesné výchovy a sportu, zaměřil se na gymnastiku. K divadlu se přihlásil jako dobrovolný pracovník a s dalšími dobrovolníky vytvořil tým kaskadérů. Podílel se na natáčení filmu Titanic a hrál i ve filmu Zachraňte vojína Ryana. Leoš Stránský je zaměstnancem studia Warner Bros, současně natáčí i v Americe. Má neustále velké množství nabídek, zvláště v zahraničí.

Text Leoš Stránský patří do sekce Herectví

Tonda Blaník

kdo je to Tonda Blaník?

Tonda Blaník je hlavní postavou politicko - satirického seriálu vytvořeného pro internetovou televizi Stream s názvem Kancelář Blaník. Tento seriál se začal vysílat v roce 2014 a hlavní roli Tondy Blaníka ztvárnil herec Marek Daniel. Děj se odehrává v zákulisí české politické scény. Inspirací pro seriál byl britský seriál Je to soda a zveřejněné policejní odposlechy českých politiků. Každý díl je zaměřen na nějakou z legendárních kauz. Název dala seriálu známá pražská pasáž Blaník.

Heslo Tonda Blaník je v kategorii Fikce

Markéta Procházková

kdo je to Markéta Procházková?

Markéta Procházková je česká zpěvačka a herečka, známá především z muzikálových rolí. Zvítězila také v soutěžích Jihlavský slavík a Rozjezdy pro hvězdy. Zpěv si pak zvolila jako svou životní roli. Markéta Procházková studovala na konzervatoři v zaměření na muzikálové herectví. V muzikálech v současnosti hraje. Působí i jako seriálová herečka, například v seriálu Ulice nebo Gympl.

Heslo Markéta Procházková se nachází v sekci Herectví

Snacha

kdo je to Snacha?

Budu-li rodičem (nehraje roli, jestli je to z pohledu otce nebo matky) syna a ten se ožení, jeho žena bude mou snachou.

Slovo Snacha se nachází v kategorii Vztahy

Rupert Murdoch

kdo je to Rupert Murdoch?

Rupert Murdoch je jednou z nejvýznamnějších osob celosvětové komunikační revoluce. Často je označován jako jedna z osob, které mají největší celosvětový vliv. Je absolventem oxfordské univerzity. Novinové nakladatelství zdědil a přikoupil další časopisy, později hudební nakladatelství a televizní stanice, včetně kabelové. Rupert Murdoch se soustředil především na televizní zpravodajství a vysílání prostřednictvím satelitu. Podporuje americké republikány a v současnosti často komunikuje s Donaldem Trumpem.

Text Rupert Murdoch patří do sekce Podnikání

Jackie Chan

kdo je to Jackie Chan?

Johny Depp Je oblíbený americký herec, nositel mnoha ocení (např.Zlatý glóbus) a jeden z vlastníků hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Věnuje se i hudbě, je výborným hráčem na kytaru. Svou filmovou kariéru začínal v televizních seriálech, později se prosadil i ve filmu. K jeho nejznámějším snímkům patří Piráti z Karibiku, Střihoruký Edward, Ospalá díra, Karlík a továrna na čokoládu a další.

Slovo Jackie Chan se nachází v kategorii Herectví


Klíčová slova: Parafín, co to je, termín, osobnosti, heslo, význam pojmu, Rekord, E-learning, přesný výraz, Diverzifikace, etymologie, lidé, slovo, synonymum, informace, Erysipel, význam, přesný význam, Skeč, popis, Recese, wiki, vysvětlení, popis, Mnichovská dohoda, pojem, co znamená, definice, biografie

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 17. dubna 2021        Tip na pátek 16. dubna 2021
Tip na čtvrtek 15. dubna 2021        Tip na středu 14. dubna 2021
Tip na úterý 13. dubna 2021        Tip na pondělí 12. dubna 2021
Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021