Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 28. března 2021

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Brusný papír

Pojem, výraz, heslo, co je to Brusný papír?

Brusný papír je materiál podobný papíru, který má na jedné straně nanesenu brusnou vrstvu. Používá se k broušení nejrůznějších povrchů. Lze brousit ručně i strojně. Základní vlastností brusného papíru je jeho hrubost. Čím více brusných zrn je umístěno na centimetr čtvereční, tím bude mít papír větší jemnost. Údaje o hrubosti jsou na papíru vytištěny. Základ brusného papíru tvoří speciální papír nebo plátno. Jako brusivo se používají různé materiály, podle toho, na jaké broušení bude papír určen. Může jít například o granát, křemen, smirek a jiné. Papír může mít tvar archu, kotouče nebo pásu. Brousit lze dřevo, lak, kov i jiné materiály.

Heslo Brusný papír se nachází v sekci Nástroje

Perlinka

Pojem, výraz, heslo, co je to Perlinka?

Perlinka je jedním z hojně využívaných stavebních materiálů. Jedná se o mřížkovou armovací laminovanou tkaninu, vyrobenou ze skelných vláken. Perlinka má dlouhou životnost a je značně odolná a pružná, disponuje vysokou tahovou pevnosti. Proto ji lze využít v exteriérech i interiérech. Hodí se především k vyztužování stěrkových hmot, stavebních lepidel, omítek, zateplovacích systémů, podlah a podobně.

Pojem Perlinka je v sekci Materiály

Konvertoplán

Pojem, výraz, heslo, co je to Konvertoplán?

Konvertoplán je pojem pro označení letadla, které těžší než vzduch a při letu může změnit metodu, kterou dosahuje vztlaku. Konvertoplán umí také kolmo startovat i přistát. Je založen na pevném nosném křídle, které při horizontálním letu zajišťuje dostatečný vztlak. Při vzletu a přistání je tento vztlak zajištěn překlopným rotorem. Přistáním a vzletem může konvertoplán připomínat helikoptéru, během letu funguje jako normální letoun.

Pojem Konvertoplán je v kategorii Technika

PDA

Pojem, výraz, heslo, co je to PDA?

PDA je zkratka z anglického sousloví Personal Digital Assistant. Jedná se o malý kapesní počítač, známý také pod označením palmtop. Měly sloužit k přehrávání videa, pomoci s organizováním a plánováním času, ke čtení e-knih a podobně. Dnes už jsou palmtopy dávno překonané a nahrazují je chytré telefony, čtečky elektronických knih a tablety.

Heslo PDA je v kategorii Zkratky

Acidofilní mléko

Pojem, výraz, heslo, co je to Acidofilní mléko?

Acidofilní mléko je označení pro mléko, které prošlo procesem zkvašení s pomocí bakterií mléčného kvašení. Při výrobě acidofilního mléka se používá acidofilní kultura. Ta bývá dost kyselá, proto se kombinuje s dalšími druhy kultur. V současnosti se pro výrobu acidofilního mléka využívá kombinace acidofilu, bifidobakterií, thermophilu a streptococců, protože tato kultura dodává tělu navíc i důležité probiotické bakterie.

Výraz Acidofilní mléko je v sekci Nápoje

Bubble tea

Pojem, výraz, heslo, co je to Bubble tea?

Bubble tea je čaj označovaný také jako bublinkový nebo perlivý čaj. Svůj název získal kvůli pěně, která se po protřepání čaje objeví na povrchu. Základem bubble tea je čaj, na dně kelímku jsou pak kuličky. Bubble tea pochází z Taiwanu a můžete se setkat s více druhy tohoto rychle rozšířeného nápoje. Fresh Bubble tea jsou ledové čaje s ovocnou příchutí, Milky Bubble tea jsou obohaceny vyšlehaným mlékem, Frozen Bubble tea jsou ovocné ledové tříště s čajem. Zásadní vlastností Bubble tea je přírodní původ všech ingrediencí. Kuličky se vyrábějí z manioku nebo mořské řasy, popřípadě želé. Bubble tea se podává v umělohmotném kelímku s natavenou fólií, kterou je nutno prorazit brčkem.

Výraz Bubble tea patří do kategorie Nápoje

Přitažlivost

Pojem, výraz, heslo, co je to Přitažlivost?

Přitažlivost je součástí života každé osoby. Může se jednat o přitažlivost k jedné osobě nebo více osobám, skupině. Jedná se o pocit blízkosti, sounáležitosti, přitažlivá osoba disponuje vlastnostmi, které by jiné osobě mohly být určitou odměnou. Přitažlivost má značný vliv na rozvoj vztahů mezi lidmi, někteří jedinci přitahují druhé více, někteří méně nebo vůbec. Může být způsobena různými vlastnostmi, jako je výška, celkový vzhled, vůně, hlas, způsob pohybu, projevy humoru, myšlenkové pochody nebo třeba stylem oblečení.

Termín Přitažlivost se nachází v kategorii Psychologie

Vigilie

Pojem, výraz, heslo, co je to Vigilie?

Vigilie je pojmenování pocházející z latiny, kde tak bylo označováno bdění. Dříve se říkalo i svatvečer. Jedná se o přípravu na důležité svátky, svátkům předcházející slavnosti či noční modlení. Tento termín se užívá především v křesťanství, kde se často spojuje s půstem. Známé jsou především vigilie velikonoční, vánoční, apoštolské a svatodušní. Nejvýznamnější je pak Štědrý večer.

Heslo Vigilie je v kategorii Náboženství

DHCP

Pojem, výraz, heslo, co je to DHCP?

DHCP je zkratka z oboru informatiky a zkracuje anglická slova Dynamic Host Configuration Protocol. Jedná se o síťový protokol, který má zajistit automatické přidělování IP adresy a dalších náležitostí nutných pro připojení do sítě. Musí být zajištěno, že všechny přidělované IP adresy budou jedinečné, nebude je tedy mít nikdo jiný. Tím se výrazně zjednoduší správa počítačových sítí. Fungování je jednoduché. Klient požádá o přidělení IP adresy, DHCP server ji přidělí a zaznamená jak adresu, tak čas, do kdy ji klient bude používat.

Pojem DHCP patří do kategorie Internet

Mobilizace

Pojem, výraz, heslo, co je to Mobilizace?

Mobilizace je slovo s více významy. Nejčastěji pojem mobilizace označuje přípravu na nějaké válečné střetnutí. Původní význam latinského slova znamenal uvedení do pohybu. Mobilizace tedy znamená činnost armádních složek a logistické a ekonomické podpory. Tato činnost směřuje k zajištění všeho potřebného pro vedení válečného konfliktu. Pojem mobilizace se používá i pro navýšení počtu vojenských složek odvodem záloh.

Heslo Mobilizace je v kategorii Politika


Klíčová slova: význam, Vigilie, význam slova, Konvertoplán, přesný význam, informace, PDA, odborný výraz, heslo, pojem, slovník, význam pojmu, formulace, DHCP, slovo, přesný výraz, vysvětlení, popis, Přitažlivost, co znamená, Mobilizace, definice, Brusný papír, co to je, odborné názvosloví, názvosloví, Bubble tea, termín, Perlinka

Podívejtvazy, pojmy, termíny a slova

Josef Kemr

kdo je to Josef Kemr?

Josef Kemr byl populární český herec, který působil jak ve filmu, tak v divadle i televizi. V divadelních představeních vystupoval již v dětství, byl obsazován i do rozhlasových rolí. Později získal angažmá v různých divadlech, mezi ně patřilo například Divadlo S. K. Neumanna nebo činohra Národního divadla. Za svého života zvládl Josef Kemr nespočet rolí, celkově k 400. Za celoživotní dílo získal cenu Thálie, byl nominován na Českého lva. Dlouhou dobu se přátelil s Rudolfem Hrušínským.

Heslo Josef Kemr se nachází v sekci Herectví

Marek Dospiva

kdo je to Marek Dospiva?

Marek Dospiva je podnikatel a společně s Jaroslavem Haščákem je spolumajitelem a spoluzakladatelem investiční firmy Penta Investments. Tato firma se zabývá různými oblastmi, jako je zdravotnictví, maloobchod, finance, média, výroba nebo reality. Marek Dospiva patří do desítky nejbohatších Čechů. Zabývá se především aktivitami firmy na českém trhu, kde se zasloužil například o síť lékáren Dr. Max, společnost Fortuna, Aero Vodochody nebo o prodej Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava.

Slovo Marek Dospiva je v sekci Podnikání

Františka Čížková

kdo je to Františka Čížková?

Františka Čížková je redaktorka, komentátorka a módní kritička. Pracuje pro Blesk a tvoří příspěvky Módní policie, kde se zaměřuje na kritiku nevkusu v oblékání a různých módních úletů především známých osobností. Sama Františka Čížková se věnuje módě od osmdesátých let 20.století, zaměřila se především na ruční pletení. Své výrobky vystavovala i v zahraničí. Podle jejích názorů se řídí nejen významné osobnosti, ale i módní návrháři.

Heslo Františka Čížková je v kategorii Novináři

Golem

kdo je to Golem?

Golem je postava z židovských bájí a je pojmenováním oživlé sochy. Golem nemusí mít vždy jen lidskou podobu, i když jako napodobenina člověka je nejznámější. Mělo se jednat o stvoření, které bylo němé, nemělo vlastní myšlení a pouze plnilo příkazy toho, kdo ho ovládal. Pánem golema byl ten, kdo ho oživil pomocí šému. Historie golemů pochází již ze starověkého Egypta, slavným byl například pražský golem vytvořený rabínem Löwem.

Slovo Golem se nachází v kategorii Mytologie

Jaromír Nohavica

kdo je to Jaromír Nohavica?

Jaromír Nohavica je zpěvák, textař, skladatel, kytarista a lidový písničkář. Tvořit a hrát začal již v dětském věku, hraje na více hudebních nástrojů. Nedokončil vysokoškolská studia a po několika zaměstnání se stal textařem na volné noze. Psal například pro Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou, vystupoval s kapelami i individuálně. Skládá i libreta a píše filmovou hudbu, za niž získal Českého lva. Ocenění získal i za album Divné století. Má také několik cen Anděl a od prezidenta Miloše Zemana dostal medaili Za zásluhy v oblasti umění. Jaromír Nohavica byl spolupracovníkem StB, po řadě mediálních kauz nerad komunikuje s tiskem. Svým fanouškům se hodně věnuje prostřednictvím internetu.

Slovo Jaromír Nohavica je v sekci Hudba

Amík

kdo je to Amík?

Amík je pojmenování pro Američana, užívané od druhé světové války. Jako amíci byli označováni příslušníci speciálních jednotek amerických vojsk. Někdy se toho pojmenování používá jako hanlivé pro napodobovatele těchto amerických vojáků, kteří mají stejné oblečení a zvláštní výbavu. V současnosti může být jako amík označen jakýkoli Američan.

Heslo Amík je v kategorii Národnost

Lobbista

kdo je to Lobbista?

V současné době je toto slovo v českém prostředí vnímáno jako pejorativní až jako nadávka kvůli (nechvalně) proslulým představitelům této profese známým z politiky posledních let: Dalík, Šlouf atd. Lobbista je člověk, který prosazuje (tedy lobbuje za) zájmy své nebo nějaké skupiny osob, např. firmy. Tyto zájmy jsou prosazovány u činitelů, kteří mají pravomoce a kompetence státní moci a jejích subjektů v hospodářských, politických, ale i v dalších oblastech.

Heslo Lobbista se nachází v sekci Profese

Jáhen

kdo je to Jáhen?

Jáhen je název původem z řečtiny, kde má význam služebník či číšník (diakon). V křesťanství se název jáhen používá pro pojmenování osoby, která je pověřena výkonem charitativních a administrativních služeb. Je aktivním účastníkem bohoslužeb, věnuje se vyučování náboženství a předčítání náboženských textů. V části církví se jáhen považuje za označení pro první stupeň kněžství, jinde jsou tyto funkce svěřeny laikům.

Heslo Jáhen se nachází v sekci Křesťanství

Albín

kdo je to Albín?

Albín je živý organizmus s odchylkou barvy. Ta je zapříčiněna poruchou tvorby melaninu. Pro proces tvorby melaninu je nezbytný enzym tyrozináza, který u albína chybí. Typickým důsledkem je kůže bez barvy a oči červené barvy, ve kterých prosvítá krev procházející kapilárami. Albíni mávají problémy se zrakem, bývají světloplaší. Pokud mají různé části těla zbarvené jinými pigmenty, jsou označováni jako částeční albíni. Jedná se o vzácný jev, který se nevyskytuje pouze u lidí, ale i u jiných živočišných druhů.

Text Albín je v kategorii Poruchy

Štětka

kdo je to Štětka?

Štětka je vulgární označení pro lehkou ženu, nevěstku, prostitutku. Původem je slovo pravděpodobně z němčiny, od slova kartáč, kartáčovat. Štětka poskytuje sexuální služby za úplatu, střídá partnery a nemívá jinou pravidelnou práci. Za svůj způsob obživy je společensky odsuzována a často bývá předmětem opovržení.

Slovo Štětka se nachází v kategorii Hanlivé


Klíčová slova: Vigilie, synonymum, význam slova, heslo, životopis, lidé, vysvětlení, termín, Acidofilní mléko, Brusný papír, slovník, DHCP, formulace, slovo, pojem, osobnosti, Bubble tea, PDA, informace, význam pojmu, co znamená, přesný výraz, Konvertoplán, etymologie, co to je, definice, biografie, význam, přesný význam

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 17. dubna 2021        Tip na pátek 16. dubna 2021
Tip na čtvrtek 15. dubna 2021        Tip na středu 14. dubna 2021
Tip na úterý 13. dubna 2021        Tip na pondělí 12. dubna 2021
Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021