Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 3. března 2021

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Echinacea

Pojem, výraz, heslo, co je to Echinacea?

Echinacea, česky třapatka, je druh ozdobné rostliny pocházející ze Spojených států amerických. Extrakt z echinacey se používá v různých doplňcích stravy pro podporu léčby nachlazení, chřipky, angíny nebo na posílení imunity.

Výraz Echinacea se nachází v sekci Rostliny

Fortnite

Pojem, výraz, heslo, co je to Fortnite?

Fortnite je název počítačové hry. Vydala ji společnost Epic Games. Poprvé byla představena veřejnosti v roce 2011, dokončena v roce 2017. Její podstatou je spojení střelby a budování ze hry Minecraft. Celá hra trvá 18 minut. Hra je velmi populární, má přes 100 milionů hráčů. Může se hrát ve třech režimech, jako tři hry s podobnou grafikou, předměty a způsobem hry. Fortnite: Save the World se odehrává po bouřce, která vyhladí většinu obyvatel planety. Zbývající obyvatelé jsou napadeni zombie. Čtveřice hráčů musí velet základně, shromažďovat zdroje, chránit ty, kdo přežili a zařízení, která shromažďují informace o bouřce. Hra Fortnite Battle Royale se hraje proti stovce hráčů, dá se hrát jako jednotlivec, ve dvojicích, trojicích či čtveřicích nebo v padesátce. Hráči vyskočí z autobusu a musí si najít zbraně a další výbavu a současně se bránit útoku dalších hráčů. Stále se zmenšuje bezpečná oblast, o místa v ní se bojuje. Fortnite Creative je režimem stavění obranných opevnění proti zombiím na ostrovech - travnatém nebo zasněženém.

Pojem Fortnite se nachází v kategorii Internet

Nirvána

Pojem, výraz, heslo, co je to Nirvána?

Nirvána je pojem z buddhismu. Buddhisté věří v převtělování duší. Cyklus převtělování podle nich končí tehdy, když duše dosáhne nirvány, blaženého stavu. Nirvána je slovo pocházející ze sanskrtu a znamená "osvobození".

Pojem Nirvána je v kategorii Náboženství

Mexická káva

Pojem, výraz, heslo, co je to Mexická káva?

Mexická káva je nápoj, který se podává ve vyšších sklenicích. Skládá se z kávového likéru, který se do sklenic lije jako první. Pak se přidává káva a tequilla. Podmínkou je, že se jednotlivé ingredience nemísí. Nakonec se navrší šlehačka a ta se posype kakaem. Pro přípravu mexické kávy se používá káva mexická, která se pěstuje ve vyšších polohách. Jde o kávu druhu arabica, velkozrnnou a pěstovanou drobnými farmáři. Mexická káva má tradici již od 18. století a Mexiko patří k největším producentům kávy v Americe.

Heslo Mexická káva patří do kategorie Nápoje

Itinerář

Pojem, výraz, heslo, co je to Itinerář?

Itinerář je v cestování soupis, seznam míst, která je v plánu navštívit. Je to něco jako program cesty, výletu či zájezdu. Pochopitelně je vhodné doplnit ho dalšími informacemi o daných místech. Zjednodušeně řečeno v itineráři najdeme co a kdy bude navštíveno v rámci plánované cesty.

Termín Itinerář je v kategorii Cestování

UFO

Pojem, výraz, heslo, co je to UFO?

UFO je zkratka anglického sousloví Unidentified Flying Objects, česky neidentifikovatelné létající předměty. Jedná se o jevy pozorované na obloze, pro něž neexistuje jednoznačné vysvětlení. Tradičně mívá UFO podobu létajících talířů a bývá vztahováno k mimozemským civilizacím. Některá pozorování UFO mohou mít na svědomí např. méně časté meteorologické jevy (čočkovitý tvar mraků) nebo testy nějakých nových, veřejnosti neznámých armádních technologií, např. letadel.

Termín UFO se nachází v sekci Zkratky

Tajfun

Pojem, výraz, heslo, co je to Tajfun?

Tajfun je označení pro tropickou cyklónu. Podobá se velkému víru a ve svém středu má typické oko. Útvar má průměr od 100 do 2000 km a pohybuje se rychlostí až 300 km/hod. Tajfun vzniká v subtropických oblastech. Označení tajfun je typické pro oblast jihovýchodní Asie. Název získal podle řeckého boha Typhona, otce větrů.

Výraz Tajfun se nachází v sekci Příroda

Zemská kůra

Pojem, výraz, heslo, co je to Zemská kůra?

Zemská kůra je pojmenování pro povrchovou část planety. Tato svrchní vrstva se skládá z ztuhlých hornin. Označuje se také zkratkou SIAL. Měla vzniknout před více než 4,6 miliardami let. Zemskou kůru tvoří především žula a čedič. Má různou sílu, pohybuje se od 5 do 70 km. Nejslabší vrstva se nachází pod dny oceánů, protože zde není žulová vrstva, nejsilnější část se vyskytuje pod pohořími kontinentů. Obsahuje také minerály jako křemen, slídy nebo živce, a sloučeniny hliníku, vápníku, sodíku, křemíku, draslíku a dalších. Obsahuje také plyny a vodu. Hustota zemské kůry je v průměru 2.85 g na cm krychlový.

Výraz Zemská kůra patří do kategorie Příroda

Zdraví

Pojem, výraz, heslo, co je to Zdraví?

Pocit tělesné a duševní pohody, rovnováha v organismu. Ovlivňuje ho výživa, hygiena, dostupnost léků a lékařské péče. Lékařská věda označuje zdraví jako nepřítomnost nemoci, tedy stav, kdy nedochází k poruchám práce orgánů v těle. Poruchy zdraví medicína definuje odchylkami od statistických hodnot.

Výraz Zdraví se nachází v sekci Lékařství

Pluralita

Pojem, výraz, heslo, co je to Pluralita?

Pluralita neboli mnohost je výrazem pro většinu nebo rozmanitost. Výraz se používá ve více oborech, například v matematice pro relativní většinu nebo v církevních otázkách pro rozhodování. V politice se jedná například o názorovou pluralitu, tedy větší množství názorů, pluralitní demokracii, ve které se na politickém rozhodování podílí jednotlivci i skupiny na základě nějaké dohody. Může jít o vítěze voleb s největším počtem hlasů, který ale nemusí mít většinu a spojí se s názorově blízkými uskupeními.

Termín Pluralita patří do sekce Politika


Klíčová slova: slovník, Nirvána, Pluralita, Fortnite, odborné názvosloví, wiki, informace, význam slova, Zemská kůra, slovo, přesný výraz, význam pojmu, názvosloví, popis, synonymum, definice, Echinacea, význam, Zdraví, popis, UFO, vysvětlení, přesný význam, formulace, heslo, pojem, termín, Tajfun, co to je

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Jodie Foster

kdo je to Jodie Foster?

Jodie Foster, původně Alicia Christian Foster, je herečka, režisérka a producentka. K herectví byla vedena již od dětství. Začínala reklamami a menšími filmovými rolemi. Malé dívky hrála např. ve filmech Napoleon a Samantha nebo Papírový měsíc či Alice už tu nebydlí. Na Oscara byla poprvé nominována ve věku 14 let za roli ve filmu Taxikář. Oscary pak obdržela za filmy Znásilnění a Mlčení jehňátek. Zde Jodie Foster získala také dva Zlaté glóby. K jejím dalším filmům patří například Maverick, Kontakt, Anna a král, Dvojí nebezpečí, Úkryt, Tajemný let a další.

Heslo Jodie Foster je v kategorii Herectví

Opatrovník

kdo je to Opatrovník?

Opatrovník je člověk, který funguje jako ochrana pro takové osoby, které jsou nebo bývají považovány za neschopné postarat se o své osobní záležitosti. Důvodem pro takovou neschopnost může být třeba duševní onemocnění, mentální postižení, tělesné postižení, onemocnění smyslů, degenerativní onemocnění či neznámé místo pobytu. Opatrovníka jmenuje soud za účelem hájení zájmů opatrovance. Jmenován může být i z důvodu veřejného zájmu. Opatrovník bývá ustanoven buď pro jedno jednání, nebo zastupuje svěřence obecně.

Text Opatrovník je v kategorii Státní správa

Jiří Oberfalzer

kdo je to Jiří Oberfalzer?

Jiří Oberfalzer je politik, senátor za obvod Beroun, zastupitel a místostarosta Králova Dvora. V roce 2018 se stal místopředsedou Senátu Parlamentu ČR. Je členem ODS. Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a vyučoval fyziku a matematiku. Později pracoval jako geofyzik. V roce 1989 se stal členem koordinačního centra Občanského fóra. Poté zastával funkci sekretáře redakce Týdeníku Fórum a ředitelem tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Jiří Oberfalzer absolvoval stáž ve Washingtonu a byl vedoucím nadace Patriae. Pracoval také v tabákovém koncernu British American Tobacco.

Slovo Jiří Oberfalzer je v sekci Politici

Ježíš

kdo je to Ježíš?

Ježíš Kristus, známý také jako Ježíš Nazaretský, byl kazatelem v oblasti dnešního Izraele a hlásal brzký příchod Božího království a vyzýval k pokání. Je ústřední postavou křeťanství. Od roku jeho údajného narození se počítá náš letopočet. Kristus byl ukřižován a křestané ho uznávají jako svatého mučedníka, který vstal z mrtvých. Ježíšova existence jakožto skutečné historické osobnosti nebývá zpochybňována.

Text Ježíš patří do sekce Křesťanství

Švejk

kdo je to Švejk?

Švejk je hlavním hrdinou románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Švejk měl být původně duševně slabý voják, který obrací hloupost důstojníků a představitelů vojenského systému Rakouska – Uherska proti nim samým především tím, že rozkazy plní doslova a do písmene, popřípadě je rozebírá. Švejk se vyznačuje vysoce vyvinutým smyslem pro pořádek, statečností a energií, ale také smířením s osudem.

Text Švejk patří do sekce Fikce

Buran

kdo je to Buran?

Buran je hanlivé označení pocházející již ze staré češtiny. Jako buran byl označován člověk z venkova, později takový člověk, který neznal nebo nedodržoval společenská pravidla. V současnosti se význam slova rozšířil a je tak nazýván každý, kdo se chová jako hrubián, neomaleně, používá se i název křupan nebo neotesanec.

Heslo Buran se nachází v sekci Hanlivé

Fandom

kdo je to Fandom?

Fandom je pojmenování pro příznivce určitého žánru, tedy pro seskupení lidí se společným zájmem. Většinou se jedná o jedince zapálené pro sci-fi, horrory či fantasy, ale i pro jiné žánry. Fandom je typický zvláště pro země anglicky mluvící a nejedná se vždy o čtenáře. Fanoušci jsou aktivní, vzájemně se setkávají, zakládají so kluby, mají své časopisy, bývají i v kontaktu s autory, někteří i sami tvoří.

Text Fandom je v kategorii Záliby

Dederon

kdo je to Dederon?

Dederon je hanlivé označení pro obyvatele bývalé Německé demokratické republiky – Deutsche Demokratische Republik čili DDR. Pojmenování souvisí také s oblíbenou látkou dederon, která ve své době patřila k nejodváženějším materiálům právě z původního východního Německa a stal se typickou ikonou módy období socializmu.

Slovo Dederon je v sekci Národnost

Metrolog

kdo je to Metrolog?

Metrolog (nikoliv meteorolog!)je odborník, jenž provádí kalibraci a údržbu technicky komplikovaných a velmi přesných přístrojů. Metrolog dále zajišťuje expertízy, navrhuje kalibrační postupy, stará se o dozorčí činnost a ke všemu vede příslušnou dokumentaci.

Heslo Metrolog je v kategorii Profese

Dyslektik

kdo je to Dyslektik?

Dyslektik je člověk trpící dyslexií, asi nejběžnější vývojovou poruchou učení. Dyslexie se projevuje potížemi se čtením. Dyslektické dítě vyžaduje zvýšenou péči, protože např. zaměňuje tvarově podobná písmena, činí mu potíže poskládat slabiky do slov, nebo se natolik soustředí na čtení, že nedokáže plně vnímat obsah čteného textu. Dyslexii je možné částečně kompenzovat. Vývojové poruchy neznamenají nižší inteligenci.

Heslo Dyslektik se nachází v sekci Poruchy


Klíčová slova: slovník, heslo, přesný výraz, popis, definice, wiki, lidé, informace, význam slova, synonymum, pojem, osobnosti, Zdraví, biografie, Mexická káva, Pluralita, Nirvána, etymologie, Zemská kůra, slovo, Tajfun, význam, UFO, životopis, formulace, přesný význam, Itinerář, Echinacea, Fortnite

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 17. dubna 2021        Tip na pátek 16. dubna 2021
Tip na čtvrtek 15. dubna 2021        Tip na středu 14. dubna 2021
Tip na úterý 13. dubna 2021        Tip na pondělí 12. dubna 2021
Tip na neděli 11. dubna 2021        Tip na sobotu 10. dubna 2021
Tip na pátek 9. dubna 2021        Tip na čtvrtek 8. dubna 2021
Tip na středu 7. dubna 2021        Tip na úterý 6. dubna 2021
Tip na pondělí 5. dubna 2021        Tip na neděli 4. dubna 2021