Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 14. února 2021

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

MDF deska

Pojem, výraz, heslo, co je to MDF deska?

MDF deska ( Medium Density Fibreboards) je náhrada masivního dřeva, která může splňovat větší množství funkcí. Česky lze MDF desku označit jako polotvrdou dřevovláknitou desku. Využívá se nejvíce v nábytkířském průmyslu, kde se z MDF desek vyrábí nábytek, především jeho konstrukce nebo vnitřní členící prvky. MDF deska se dále upravuje laminiváním, lakováním, dýhováním či pomocí rlzných frézek. MDF deska je pevná a dobře se upravuje na běžných dřevoobráběcích strojích, automatických výrobních linkách nebo ručně.

Termín MDF deska patří do sekce Materiály

Granit

Pojem, výraz, heslo, co je to Granit?

Granit je druhem vyvřelé horniny z hlubin země. Jinak se nazývá též žula. Skládá se hlavně z živce, slídy a křemene. Jeho příměsí může být také granát, zirkon, magnetit a další. Mezi vzácnější příměsi granitu patří olivín nebo pyroxen. Granit bývá nejčastěji šedomodrého odstínu a stejnoměrné zrnitosti, může však mít i červenou barvu. Může být kvádrovitý, sloupcovitý nebo kulovitý, častá je i lavicovitá odlučnost.

Pojem Granit je v kategorii Materiály

Mikroplyš

Pojem, výraz, heslo, co je to Mikroplyš?

Mikroplyš je tkanina s jemnou strukturou využívaná jako potahová látka na sedací soupravy, autopotahy apod. Jedná se o směs polyesteru a bavlny. Mikroplyš je příjemný na dotek, snadno se udržuje a je stálobarevný.

Termín Mikroplyš je v kategorii Materiály

Preeklampsie

Pojem, výraz, heslo, co je to Preeklampsie?

Preeklampsie je název nebezpečného stavu postihujícího těhotné ženy (cca 10 % těhotných). Jeho projevy jsou znát nejvíce v druhé polovině těhotenství, kdy se výrazně zhoršuje zdravotní stav. Preeklampsie je častá u prvního těhotenství, při nízkém nebo vysokém věku, při obezitě či vícečetném těhotenství, může být i rodinná, nebo souviset s jinými onemocněními. Nejčastějšími příznaky jsou vysoký tlak, otoky, bílkoviny v moči, nepřiměřené zvýšení váhy, nevolnosti, bolesti hlavy a další. Preeklampsie může být osudná jak pro matku, tak pro dítě.

Pojem Preeklampsie je v kategorii Nemoce

Reductil

Pojem, výraz, heslo, co je to Reductil?

Reductil je název tabletek určených k hubnutí. Tyto pilulky však obsahují sibutramin, látku, která není povolena. Přípravek byl vyvinut v USA a určen pro zhubnutí rychlým a pohodlným způsobem. Reductil je zakázán ve všech zemích Evropské unie. Funguje na principu změn v mozku, vyvolává pocit nasycení, takže se sníží příjem potravy. Člověk tedy méně jí a hubne. Užívali ho lidé s obezitou a vyšším BMI indexem, kteří nemohli zhubnout jiným obvyklým způsobem.

Pojem Reductil patří do kategorie Lékařství

Mastektomie

Pojem, výraz, heslo, co je to Mastektomie?

Mastektomie je závažný zákrok, laicky nazývaný odnětí prsu. Jde o odstranění mléčné žlázy včetně bradavky a prsního dvorce. Důvodem pro tento radikální zákrok je nejčastěji rakovina prsu. Existuje několik druhů mastektomie. Někdy se mastektomie provádí i preventivně, především u mladších pacientek s dědičným typem rakoviny prsu. Někdy je možno zachovat prsní bradavku, to však může provést pouze velmi zkušený operatér. Často se také vytváří prostor pro budoucí implantát.

Heslo Mastektomie patří do kategorie Lékařství

Voucher

Pojem, výraz, heslo, co je to Voucher?

Poukázka na získání konkrétního zboží nebo služby od určité firmy. Zákazníka opravňuje převzít zboží případně využít dohodnutou službu. Voucher má přesně vyčíslenou peněžní hodnotu, která se uplatňuje při placení služeb a zboží, na něž je určena. Hodně se využívá hlavně pro formu čerpání nejrůznějších slev.

Pojem Voucher je v kategorii Cestování

Voluntarismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Voluntarismus?

Voluntarismus je filozofický a psychologický směr či postoj. Jeho podstatou je upřednostnění vůle před dalšími schopnostmi duše – rozumem a pamětí. Rozdíl mezi dobrem a zlem, pravdou a nepravdou je dán vůlí, ne poznáním. Jedním z hlavních představitelů byl Arthur Schopenhauer. Samotný voluntarismus má vak delší historii. Pojmem vůle se zabývala řada filozofů včetně Kanta nebo Hegela. U Schopenhauera je vůle základem světa, intelekt je druhotný. Tyto názory pak ovlivnily i Nietzscheho, který vůli chápal jako prosazování sama sebe. Voluntarismus byl často spojován s darwinismem.

Heslo Voluntarismus je v kategorii Filozofie

Drobenka

Pojem, výraz, heslo, co je to Drobenka?

Drobenka čili posypka nebo žmolenka je posyp pro ozdobení a dochucení koláčů nebo některých druhů sladkého pečiva. Na koláče se sype před pečením. Jedná se o směsici mouky, cukru a tuku. Někdy se přidávají i další přísady. Nejčastěji se používá hrubá mouka a cukr krupice, máslo nebo rostlinný tuk. Záleží na kuchaři, někdo využívá i polohrubou nebo hladkou mouku nebo jiný druh cukru. Míchá se většinou ručně, tuk se používá jen lehce povolený. Někdy se pro urychlení používá tuk rozpuštěný, drobenka se však více drolí a z koláče opadává. Poměry surovin jsou také různé, obvyklé je dát tolik mouky, jako je dohromady cukru a tuku. Pokud se drobenka používá na koláče se šťavnatým ovocem, může se použít méně tuku, pro hladké pečivo je vhodné tuk naopak přidat. Chuť můžeme obměnit přidáním kokosové moučky, skořice, oříšků, karamelu či rumu.

Pojem Drobenka je v sekci Jídlo

HORECA

Pojem, výraz, heslo, co je to HORECA?

HORECA je zkratka z oblasti ekonomiky. Její základ tvoří slova hotel, restaurace a catering. Jde o označení odvětví gastronomie a hoteliérství, například hotely, restaurace, bary, kluby, kavárny, pivnice, cateringové služby a podobně. K charakteristickým znakům tohoto odvětví patří poměrně nízké mzdy, nepravidelná pracovní doba a u mnoha míst také pouze sezónní práce. Z těchto důvodů se o tuto oblast zajímají především mladší lidé, kteří zde hledají i možnosti brigádnické práce.

Pojem HORECA patří do sekce Ekonomie


Klíčová slova: wiki, Mastektomie, slovo, odborné názvosloví, informace, MDF deska, popis, pojem, Voluntarismus, vysvětlení, přesný výraz, definice, význam, Preeklampsie, heslo, Reductil, Granit, synonymum, termín, popis, Drobenka, význam slova, HORECA, co to je, Mikroplyš, slovník, význam pojmu, odborný výraz, formulace

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Eva Perkausová

kdo je to Eva Perkausová?

Eva Perkausová je česká modelka, moderátorka a herečka. Modelingu se věnuje od svých třinácti let, předtím byl jejím hlavním zájmem sport. Ve vysokoškolském studiu se zaměřila na produkci. Před kamerou stála ve filmu Modelky s.r.o. a účinkovala také v televizním seriálu Znamení koně. Jako moderátorka působila nejdříve na TV Barrandov, později na Primě v týdeníku Topstar magazín.

Text Eva Perkausová patří do sekce Umělci

Otaku

kdo je to Otaku?

Otaku je výraz z japonského slangu, kterým je označován velmi horlivý fanoušek určitého hobby. Podle spojení s dalším slovem se rozlišuje anime otaku, tedy člověk sledující až několik dní bez přestání animované filmy a seriály, či manga otaku, který je posedlý kreslenými novelami, pasokon nebo gému otaku, což jsou příznivci PC a hráči počítačových her. Existují i další druhy otaku, například nadšenci různých idolů, vojenští nadšenci, příznivci hudby a dalších koníčků.

Text Otaku je v kategorii Záliby

Maur

kdo je to Maur?

Maur je muslim arabského původu, pocházející z afrického severu. Po dlouhé období, přibližně od 8. do 15. století ovládali Maurové velkou část Španělska a Portugalska, severní Afriky a také některé ostrovy včetně Sicílie. Byli známí jako obchodníci, pastevci, ale i piráti a loupežníci. Hlavním náboženstvím byl islám. Pro Maury je typický i maurský stavební sloh, který spojuje prvky islámského slohu s evropskými.

Text Maur patří do sekce Národnost

Ekolog

kdo je to Ekolog?

Ekolog je odborník v různých oblastech životního prostředí. Popisuje, analyzuje a studuje vztahy mezi různými organizmy a prostředím, ve kterém se vyskytují, i mezi jednotlivými organizmy navzájem. Ekolog se orientuje v problematice ochrany vod a ovzduší, odpadového hospodářství a nakládání s obaly, působení chemických látek a jejich směsí, posuzuje vlivy na životní prostředí, zabývá se prevencí znečištění a ekologických havárií, ekologickou újmou a dalším.

Text Ekolog je v kategorii Věda

Vězeň

kdo je to Vězeň?

Vězeň je ten člověk, který je ve výkonu trestu odnětí svobody. To se může konat ve vězení, nápravně výchovném ústavu nebo zařízení. Tato zařízení jsou buď s ostrahou, nebo se zvýšenou ostrahou. Ve věznicích se zvýšenou ostrahou bývají umístěni vězni, kteří si odpykávají výjimečný trest, trest spáchaný v rámci organizované zločinecké skupiny, tresty za zvláště závažné zločiny, úmyslné trestné činy nebo ti, kteří se pokusili z vazby uprchnout. O zařazení do typu věznice rozhoduje soud.

Slovo Vězeň je v sekci Zločin

Ulamá

kdo je to Ulamá?

Ulamá je označení pocházející z arabštiny a znamená totéž jako vědoucí. Jedná se o učence, znalce islámu a islámského práva, kteří vykládají také právo šaría. Ulamá mají různé úkoly podle jednotlivých islámských zaměření. Jako právně ustanovená role působí ulamá především v islámu šíitském. V dalších islámských tradicích je odpovědný za výuku islámu, jeho správný výklad a chrání původní tradice.

Slovo Ulamá se nachází v kategorii Náboženství

Aktivista

kdo je to Aktivista?

Aktivista je obecně člověk, který je velmi aktivní (činný) v prosazování něčeho. Známí jsou např. ekologičtí aktivisté, kteří bojují za ochranu přírody často jakýmikoliv prostředky.

Heslo Aktivista je v kategorii Politika

Učitel národů

kdo je to Učitel národů?

Učitel národů je pojmenování význačné osobnosti 17. století, myslitele a spisovatele Jana Ámose Komenského. Toto čestné označení mu náleží jako tvůrci nové pedagogiky, kterou ovlivnil nejen svým vlastním působením, ale také jako autor přelomových publikací. Teorii vyučování vysvětlil ve své knize Velká didaktika, na výchovu dětí v předškolním věku se zaměřilo Informatorium školy mateřské, metod školy hrou předvedl v knize Orbis Pictus. Při svých cestách po Evropě zveřejňoval učitel národů své poznatky, díky kterým docházelo k modernizaci školství v mnoha státech.

Heslo Učitel národů se nachází v sekci Přezdívky

Archivář

kdo je to Archivář?

Archivář je pracovník archivu, tedy odborné instituce, která již po staletí uchovává významné písemnosti dané lidské společnosti. Pracuje především s dokumenty veřejné správy nebo státem, krajem, obcemi a městy řízených organizací. Může se starat i o písemnosti soukromých osob jak fyzických, tak právnických. Archivář pečuje o knihy a listiny v písemné i tištěné podobě a novodobé dokumenty. Prostředí, ve kterém se archivář pohybuje, je klimatizované a udržují se v něm takové podmínky, aby se vše, co upomíná na minulé události, uchovalo v dokonalém stavu.

Text Archivář je v kategorii Profese

Buchta

kdo je to Buchta?

Výraz buchta se v běžném nespisovném vyjadřování mezi muži používá jako synonymum pro slovo dívka. Nemusí se vždy jednat o nadávku či urážku, časté je např. slovní spojení "pěkná buchta", což je jednoznačně pochvala, avšak se sexistickým podtónem neomylně vyjadřujícím výhradně sexuální zájem hodnotícího o dotyčnou. Proto takovýmto obhroublým hodnocením žádný muž na ženu velký dojem neudělá. Slovo buchta nebo zdrobněle buchtička však může mít i vulgárnější význam a označovat ženský pohlavní orgán.

Heslo Buchta je v kategorii Hanlivé


Klíčová slova: wiki, význam, přesný význam, pojem, definice, lidé, etymologie, Voucher, informace, MDF deska, synonymum, Mastektomie, osobnosti, Mikroplyš, Voluntarismus, vysvětlení, Reductil, popis, popis, HORECA, Granit, Preeklampsie, slovo, význam slova, přesný výraz, co to je, heslo, slovník, Drobenka

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 27. února 2021        Tip na pátek 26. února 2021
Tip na čtvrtek 25. února 2021        Tip na středu 24. února 2021
Tip na úterý 23. února 2021        Tip na pondělí 22. února 2021
Tip na neděli 21. února 2021        Tip na sobotu 20. února 2021
Tip na pátek 19. února 2021        Tip na čtvrtek 18. února 2021
Tip na středu 17. února 2021        Tip na úterý 16. února 2021
Tip na pondělí 15. února 2021        Tip na neděli 14. února 2021