Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na středu 10. února 2021

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Úmoří

Pojem, výraz, heslo, co je to Úmoří?

Oblast zemské pevniny, z jejíhož povrchu stéká veškerá nahromaděná voda řekami postupně do jednoho moře či oceánu. Hranice jednotlivých pevninských úmoří přesně vymezují hřebeny hor na Zemi. Na zeměkouli existují úmoří patřící největším oceánům: Tichému, Atlantskému, Indickému a Severnímu ledovému oceánu.

Pojem Úmoří patří do sekce Příroda

Trdlo

Pojem, výraz, heslo, co je to Trdlo?

Trdlo je především speciální kuchyňský nástroj, dřevěný váleček s klikou, který sloužil k natočení těsta před pečením. Jiný staročeský název pro trdlo byl trdlice. Stále se používá především na staročeských trzích a jarmarcích, kde se na něm peče populární trdelník. Tento válec byl v původním provedení po stranách zúžený a musel se před natočením těsta předehřát. Pak se otáčel nad ohněm a těsto se vlhčilo mlékem, sypalo strouhaným perníkem a cukrem a po upečení ještě potřelo medem. Trdlo byl také název pro paličku sloužící k tlučení koření v hmoždíři.

Termín Trdlo je v kategorii Jídlo

Defenestrace

Pojem, výraz, heslo, co je to Defenestrace?

Defenestrace je označení historické události, při níž byli z oken radnice vyhozeni političtí představitelé města. Historicky se rozlišují tři pražské defenestrace. První se odehrála v roce 1419 a znamenala začátek husitských válek, po druhé defenestraci 1483 byl nastolen kutnohorský náboženský mír, třetí defenestrace se odehrála v roce 1618, kdy byli vyhozeni habsburští místodržící vystupující proti reformaci. Tato defenestrace znamenala začátek třicetileté války.

Termín Defenestrace patří do sekce Politika

Liftback

Pojem, výraz, heslo, co je to Liftback?

Liftback je pojmenování jednoho z typů karoserie automobilu. Může se jednat o tři nebo pětidvéřovou karoserii. Vůz s liftbackem má záď, která se svažuje pod mírným úhlem. Také bývá delší než u hatchbacku. Největším kladem je pohodlný přístup do zavazadlového prostoru. Ten je snadný díky tomu, že je možno vyklopit páté dveře celé. Liftback je podobný fastbacku, který se liší pouze designovým provedením zádě. Pokud by byl liftback tříprostorový, nepatřil by již do kategorie sedanů. Příkladem vozu v tomto provedení může být Škoda Octavia.

Výraz Liftback se nachází v kategorii Technika

Manga

Pojem, výraz, heslo, co je to Manga?

Manga je výraz z japonštiny, kde se používá jako označení pro komiks zvláštního stylu, který se v Japonsku prosadil po druhé světové válce a navázal na historický styl kresby. Manga není určena pouze dětem, ale zaujala i velkou část dospělých. Vychází po částech v časopisech, a pokud se stane úspěšnou, je jako celek vydána ve formě sešitu. Manga se často stává námětem pro animované filmy a seriály, knihy i počítačové hry. Je jednobarevná a čte se zprava doleva.

Termín Manga patří do kategorie Kultura

Břit

Pojem, výraz, heslo, co je to Břit?

Břit, jinak také řezný klín, je název pro tu část řezného nástroje, která vstupuje do materiálu. Při obrábění také odstraňuje třísky. U břitu se rozlišuje několik druhů úhlů, úhel břitu, úhel hřbetu a úhel čela. Úhel břitu je stálý, určuje ho typ použitého nástroje. Úhly hřbetu a čela se označují jako řezné, protože umožňují měnit směr posuvu a také polohu břitu vůči zpracovávanému povrchu. Místo, kde se setkávají čelní a hřbetní plochy, se označuje jako ostří. Úhel břitu se liší podle používaného materiálu, u měkkých kovů má hodnotu 60 stupňů, u středně tvrdých od 70 do 75 stupňů a u tvrdých kovů od 80 do 90 stupňů.

Výraz Břit se nachází v kategorii Nástroje

Kanyla

Pojem, výraz, heslo, co je to Kanyla?

Kanyla je pojem z oblasti lékařství. Jedná se o trubici, která se zavádí do těla za účelem vpravení či odstranění tekutin. Využívá se i k dalším účelům, často ve spojení s dalšími přístroji. Kanyly mají řadu variant, odlišují se především tvarem hrotů. K nejčastěji využívaným druhům patří nitrožilní kanyly, používané při hospitalizaci, nosní kanyly, kardiochirurgické a další.

Termín Kanyla se nachází v sekci Lékařství

Kosmatice

Pojem, výraz, heslo, co je to Kosmatice?

Kosmatice, jinak také kocmatice, je pojmenování pokrmu, připraveného z květů černého bezu. Tento název nese i květ samotný. Jako kosmatice mohla být v minulosti označována i smažená vajíčka. K přípravě jídla je potřeba natrhat patřičně rozkvetlé květy bezu černého, které se pak obalí v těstíčku. To se vyšlehá z vajec a trochy mouky, osolí a lehce opepří. Obalené květy se pak smaží stopkou nahoru. Nejvhodnějším tukem na smažení je olej. Po osmažení se odstřihne stopka, květ se obrátí a dosmaží. Kosmatice je možno připravit i ve sladké variantě, kdy se do těstíčka přidá mléko a rum a výsledná placka se posype skořicovým cukrem.

Termín Kosmatice je v kategorii Jídlo

Pesimismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Pesimismus?

Pesimismus vychází z latinského slova, které v překladu znamená to nejhorší, což je vyjádřením charakteru stejnojmenného postoje. Pesimismus lze nazvat také škarohlídstvím. Pesimista obecně vnímá skutečnost jako špatnou a je přesvědčen o tom, že další vývoj bude ještě horší. Je přesvědčen o vítězství zla nad dobrem. Nemá víru v lepší budoucnost, nevidí perspektivu, u všeho očekává ten nejhorší vývoj. Často se jedná o melancholika. Pesimismus nechce ovlivňovat svět, pouze čeká na výsledek a nesnaží se ho ovlivnit. Pokud takový člověk kritizuje nebo hodnotí věci jako špatné, je současně přesvědčen o tom, že se s tím nedá nic dělat. Pesimismus se vyskytuje ve filozofii již od jejích počátků, jeho novodobým typickým představitelem je například Arthur Schopenauer.

Heslo Pesimismus patří do kategorie Filozofie

Habilitace

Pojem, výraz, heslo, co je to Habilitace?

Habilitace je označení pro proces udělení titulu vyučujícímu na vysoké škole. Jedná se o řízení k získání postavení docenta. Většinou se toto řízení skládá z vypracování habilitační práce, její obhajoby před odbornou habilitační komisí a mohou být stanoveny i další podmínky – přednášky, učitelská i vědecká praxe, odborné publikace a jiné. Organizátory habilitací jsou vysoké školy, jmenování docentů provádí jejich rektor. Po skončení habilitačního řízení se lze ucházet o získání profesury.

Pojem Habilitace se nachází v kategorii Školství


Klíčová slova: Habilitace, význam slova, Manga, formulace, wiki, přesný výraz, Pesimismus, přesný význam, odborné názvosloví, popis, popis, Břit, Úmoří, Trdlo, slovník, co znamená, co to je, Kanyla, heslo, informace, odborný výraz, Liftback, názvosloví, termín, význam, vysvětlení, pojem, význam pojmu, slovo

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Determinista

kdo je to Determinista?

Determinista je přívrženec dalšího z antických filizofických směrů. Deterministé věřili, že současné události jsou logickým a jediným možným vyústěním, důsledkem událostí předchozích. Teoreticky podle nich bylo možné předvídat, odhadnout budoucí události.

Slovo Determinista je v sekci Filozofie

Kaley Cuoco

kdo je to Kaley Cuoco?

Kaley Cuoco je herečka již od dětství, kdy si vyzkoušela také roli modelky. Proslavila se například rolí v sicomu 8 jednoduchých pravidel nebo jako Penny ze sitcomu The Big Bang Theory. K dalším významnějším filmům Kaley Cuoco patřil Perfektní záskok, Útěk z vězení nebo Čarodějky. Role servírky Penny, která se chce stát populární herečkou, však stále patří k jejím nejúspěšnějším i vzhledem k tomu, že sitcom získal celosvětový úspěch.

Heslo Kaley Cuoco se nachází v sekci Herectví

Aleš Háma

kdo je to Aleš Háma?

Aleš Háma je známý umělec, herec, zpěvák a kytarista. Často vystupuje i jako moderátor nejrůznějších pořadů. Je absolventem konzervatoře v Praze, ještě při studiu vystupoval v divadle. Po pracovním pobytu v USA se podílel na založení hudební skupiny Hamleti, kde stále působí. Vysílá také pořady na rádiu Frekvence 1. Aleš Háma stále vystupuje v divadelních představeních a ztvárnil i muzikálové role. Moderuje významné společenské události nejen v češtině, ale i v angličtině, jeho moderátorských schopností využívají i různé televizní stanice.

Slovo Aleš Háma se nachází v kategorii Herectví

Otčím

kdo je to Otčím?

Otčím je nevlastní otec, matčin manžel nebo partner.

Heslo Otčím je v kategorii Vztahy

Daniel Craig

kdo je to Daniel Craig?

Daniel Craig, celým jménem Daniel Wroughton Craig, je populární anglický herec, který je známý především jako představitel agenta Jamese Bonda. Absolvoval studium herectví a dramatu, výraznější roli získal v televizním seriálu i filmu. Velkou filmovou rolí byla záporná postava v Lara Croft – Tomb Raider, následovaly další filmy jako Sylvia, Nezničitelná láska, Mnichov a další. Kromě Jamese Bonda ve filmech Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall a Spectre ztvárnil Daniel Craig i roli ve filmu Zlatý kompas.

Slovo Daniel Craig se nachází v kategorii Herectví

Anna Geislerová

kdo je to Anna Geislerová?

Aňa Geislerová, vlastním křestním jménem Anna, je úspěšná herečka a nositelka několika Českých lvů. Začínala v modelingu v italském Miláně, nepodařilo se jí však prorazit. Po návratu domů nastoupila na konzervatoř. I když studium neukončila, stala se výraznou a oblíbenou herečkou. Ve čtrnácti letech účinkovala ve filmu Pějme píseň dohola, pak přišlo drama Requiem pro panenku. Za výkon v Návratu idiota obdržela první ocenění. Následovaly role ve filmech Želary, Štěstí, Kráska v nesnázích, Nevinnost, Kytice, Kuře melancholik, Občanský průkaz. Účinkovala i v zahraničních filmech a videoklipech. Aňa Geislerová spolupracuje i s televizí. Věnovala se také podnikání, vedla vlastní cukrárnu a je spolupořadatelkou charitativních bazarů.

Text Anna Geislerová je v kategorii Herectví

Chamtivec

kdo je to Chamtivec?

Chamtivec je lakomý a skoupý člověk, který je schopen i pro malý zisk udělat cokoli. Pokud někde kyne možnost obohacení se, chamtivec po ní okamžitě skočí. Chamtivost a touha vlastnit se nemusí týkat jen peněz, někdy taková osoba nesmyslně hromadí věci, které nemůže ve větším množství potřebovat nebo které podléhají zkáze.

Slovo Chamtivec se nachází v kategorii Vlastnosti

Dispečer

kdo je to Dispečer?

Dispečer je pracovník, který zodpovídá za zajištění dispečinku pro různé pobočky a zákazníky a o distribuci zboží vede přesnou evidenci. Plánuje a tiskne příkazy, rozděluje náklady pro rozvoz a plánuje nejvhodnější trasy. Musí komunikovat jak s vlastními řidiči, tak s externími dopravci. Zodpovídá za efektivní vytížení a koordinaci pohybu všech vozidel. Musí být schopen okamžitě řešit i nestandardní situace. Dispečer funguje vůči řidičům také jako kontrolní pracovník – kontroluje práci samotných řidičů a stav vozidel. Pokud zjistí nedostatky, musí je umět okamžitě vyřešit. Měl by mít alespoň střední vzdělání s výučním listem.

Heslo Dispečer se nachází v sekci Profese

Libertarián

kdo je to Libertarián?

Libertarián je pojmenování příslušníka některé z politických ideologií, která za prioritu považují svobodu a aktivitu jak politickou, tak obecnou. Libertarián vyjadřuje odpor vůči jakékoli formě donucování a své názory prosazuje prostřednictvím dobrovolných spolků nebo občanských sdružení. Za ideální považuje společnost fungující bez státního zřízení nebo s minimálními zásahy státu. Je zastáncem svobody a volného obchodu.

Text Libertarián patří do sekce Politika

Spratek

kdo je to Spratek?

Spratek bylo původně pojmenování pro kůži z nedonošeného zvířete, většinou jehněte či telete nebo přímo pro předčasně narozené mládě, nedochůdče. V současnosti se slovem spratek označuje drobné dítě nebo dítě, které neustále zlobí a dělá problémy. Příčinou spratkova chování bývá často nedůsledná a volná výchova rodičů.

Heslo Spratek je v kategorii Hanlivé


Klíčová slova: přesný výraz, význam slova, popis, formulace, wiki, osobnosti, slovo, životopis, informace, definice, Kanyla, Liftback, význam, etymologie, popis, slovník, co znamená, co to je, význam pojmu, Manga, lidé, termín, vysvětlení, biografie, Trdlo, Kosmatice, Břit, Úmoří, Pesimismus

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 27. února 2021        Tip na pátek 26. února 2021
Tip na čtvrtek 25. února 2021        Tip na středu 24. února 2021
Tip na úterý 23. února 2021        Tip na pondělí 22. února 2021
Tip na neděli 21. února 2021        Tip na sobotu 20. února 2021
Tip na pátek 19. února 2021        Tip na čtvrtek 18. února 2021
Tip na středu 17. února 2021        Tip na úterý 16. února 2021
Tip na pondělí 15. února 2021        Tip na neděli 14. února 2021