Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na neděli 24. ledna 2021

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Trojčlenka

Pojem, výraz, heslo, co je to Trojčlenka?

Trojčlenka je jedním z matematických postupů. Jedná se o postup mechanický, který je využíván především při počítání na základě přímé a nepřímé úměrnosti. Díky trojčlence lze řešit úlohy i bez abstrakce. Je založena na typových situacích, které je možno využít i pro skutečné problémy. Vychází se ze tří na sobě závislých údajů a vypočítává se čtvrtý. Přímá úměra pracuje s pravidlem čím více… tím více, nepřímá úměra uplatňuje pravidlo čím více… tím méně.

Výraz Trojčlenka se nachází v sekci Matematika

Ovulace

Pojem, výraz, heslo, co je to Ovulace?

Ovulace je termín označující okamžik uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Po uvolnění následuje asi 24 hodin, kdy může být vajíčko oplodněno spermií, jinak zanikne.

Pojem Ovulace je v kategorii Lékařství

Fair trade

Pojem, výraz, heslo, co je to Fair trade?

Fair trade lze přeložit jako férový neboli spravedlivý obchod. Jedná se o název sociálního hnutí nebo tržního přístupu, které si kladou za cíl pomoci lidem ze zemí třetího světa, aby se mohli za dobrých podmínek uživit vlastní prací a žít důstojný život. Výrobci tak za své produkty dostanou poctivě zaplaceno a stávají se soběstačnými. Z rozvojových zemí se vyvážejí především káva, kakao, banány, cukr, čaj a bavlna.

Heslo Fair trade je v kategorii Ekonomie

Kognitivní

Pojem, výraz, heslo, co je to Kognitivní?

Kognitivní je slovo z oblasti lidské psychiky, poznávacích procesů, procesů chápání, získávání informací a jejich zpracování. Termín se často používá v psychologii, sociologii, filozofii a dalších vědách. Vznikají zde různé kognitivní teorie, zkoumají se poznávací funkce. Ty patří k hlavním oblastem psychiky člověka, s jejich pomocí probíhá, vnímání, jednání, reakce i vykonání různých úkolů.

Výraz Kognitivní je v sekci Psychologie

Proudový chranič

Pojem, výraz, heslo, co je to Proudový chranič?

Proudový chránič je název elektrického přístroje, který zaručuje bezpečnost při používání elektrické energie. Pokud se přihodí, že by část elektrické energie odcházela mimo obvod, proudový chránič příslušný elektrický obvod odpojí. K únikům energie může docházet z různých důvodů, způsobeny bývají nejčastěji dotykem člověka nebo poškozením izolace. Povinně musejí být proudovým chráničem vybaveny rozvaděče, obvody mimo budovy a zásuvkové obvody nových domovních instalací.

Pojem Proudový chranič patří do sekce Technika

Výchova

Pojem, výraz, heslo, co je to Výchova?

Cílevědomá vzdělávací činnost. Jejím cílem je připravit člověka pomocí učení a zprostředkování znalostí na jeho budoucí život. Existují různé druhy výchovy, například autoritářská, založená na přísném dodržování příkazů a zákazů, nebo liberální, která naopak je velmi laskavá a klade minimální požadavky. Demokratická výchova stanovuje určitá pravidla a nechává prostor pro diskusi o různých opatřeních.

Termín Výchova patří do kategorie Psychologie

Alibaba

Pojem, výraz, heslo, co je to Alibaba?

Alibaba je jméno hrdiny příběhu z arabské literatury z období středověku, pohádky Alibaba a čtyřicet loupežníků. Toto dobrodružné vyprávění je zařazeno do Tisíce a jedné noci. Alibaba náhodou zjistil heslo k otevření skrýše loupežníků a část bohatství odcizí. Loupežníci chtějí svůj poklad zpět a pokusí se vloudit do Alibabova domu. Při tomto pokusu jsou loupežníci zabiti a uprchne jen jejich vůdce. Ten je odhalen Alibabovou služkou při pokusu o pomstu a skončí stejně jako ostatní loupežníci.

Heslo Alibaba je v kategorii Literatura

Rozpočítadlo

Pojem, výraz, heslo, co je to Rozpočítadlo?

Rozpočítadlo je název lidového slovesného útvaru malého rozsahu. Nejčastěji se jedná o říkanky nebo říkadla, používaná při hře nebo společenské události při náhodném výběru z přítomných osob. V říkadlech se užívají slova bez určitého významu, s nejasným původem, zkomolená, cizí slova. Důležitý je rytmus, ten zde má hlavní úlohu. Tato lidová slovesnost se šíří ústním podáním, tedy od člověka k člověku. Rozpočitadlo se předává z generace na generaci, stejně jako další útvary lidové slovesnosti.

Pojem Rozpočítadlo patří do kategorie Literatura

Baklava

Pojem, výraz, heslo, co je to Baklava?

Baklava je druh zákusku, který byl oblíben na území původní Osmanské říše a i nadále je součástí tradiční kuchyně následnických států. Skládá se z vrstev listového těsta, které je prokládáno sekanými ořechy a oslazené medem nebo sirupem. Nejužívanější recept pro přípravu vznikl v istanbulském paláci Topkapi. Sultán používal baklavu jako slavnostní zákusek pro janičáře každého 15. dne v měsíci. Nejstarší recepty lze najít v čínských kuchařkách ze 14. století. Existuje mnoho krajových variant, každý stát mívá svou vlastní verzi. Původ názvu baklava není úplně jasný, nabízí se mnohá vysvětlení a odvození například z tureckých slov, mongolštiny nebo arménštiny.

Heslo Baklava patří do sekce Jídlo

OTG

Pojem, výraz, heslo, co je to OTG?

OTG, zkratka slov On the go, čili“ na cestách“. To znamená, že technologie OTG umožňuje komunikaci mezi dvěma různými zařízeními, která jsou s OTG kompatibilní. Tato zařízení pak mohou splňovat různé funkce a vykonávat některé úkoly. Jako hostitelské zařízení je nejčastěji využíván PC, k němu se pak připojuje smartphone nebo flash disk. Díky OTG pak můžete například odesílat dokumenty přímo do tiskárny, propojovat klávesnici do mobilního zařízení a podobně.

Termín OTG je v kategorii Hardware


Klíčová slova: význam slova, OTG, synonymum, přesný výraz, odborný výraz, Ovulace, Alibaba, význam pojmu, formulace, význam, popis, co znamená, Rozpočítadlo, termín, slovo, popis, přesný význam, definice, Trojčlenka, Proudový chranič, Fair trade, Kognitivní, odborné názvosloví, informace, Baklava, co to je, wiki, pojem, slovník

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

David Pastrňák

kdo je to David Pastrňák?

David Pastrňák, zvaný Pasta, je vynikající hokejista, který se již v patnácti letech vydal hrát hokej do Švédska. Tam získával zkušenosti a vylepšoval si angličtinu. Zde vydržel tři sezóny a stal se známým. V roce 2014 ho draftoval do zámořské NHL tým Boston Bruins. David Pastrňák zde byl vybrán jako 25. hráč. První gól v NHL dal v osmnácti letech, má stříbrnou medaili z MS do osmnácti let.

Text David Pastrňák je v kategorii Sport

Ivan Hlas

kdo je to Ivan Hlas?

Ivan Hlas je proslulý především jako hudebník a písničkář. K ocenění Českým lvem ho vynesly písně ve filmu Šakalí léta. S hudbou pracoval i v době, kdy byl zaměstnán jako knihkupec, kulisák a v řadě dělnických profesí. Již v době studia založil několik hudebních skupin, např. The Mice, Žízeň, Navi Papaya, Ivan Hlas a Nahlas. Vystupoval i s Yo Yo Bandem a Ondřejem Hejmou. Nyní působí především v Ivan Hlas Triu.

Slovo Ivan Hlas je v sekci Hudba

Stanislav Hložek

kdo je to Stanislav Hložek?

Stanislav Hložek je zpěvák, známý především z dua s Petrem Kotvaldem. Je absolventem FSV UK. Hudbě se věnoval již v dětství, hrál na klavír a akordeon a soukromě se učil zpěvu. Zpíval a hrál nejdříve v místních skupinách. Společně s Petrem Kotvaldem působili v doprovodném orchestru Hany Zagorové, pak začali i sólovou dráhu. Jejich největším úspěchem byla písnička Holky z naší školky. Stanislav Hložek je zakladatelem vlastní agentury, kde se vytváří pořady pro děti, vystupuje v muzikálech a uvádí zábavné pořady.

Text Stanislav Hložek patří do sekce Hudba

Manažer

kdo je to Manažer?

Manažer obecně je pracovník na vedoucí pozici ve firmě nebo v podniku. Být manažerem znamená mít poměrně velkou zodpovědnost. Pro výkon funkce manažera jsou vyžadovány příslušné schopnosti a dovednosti. Jedná se o dost náročnou, ale adekvátně tomu finančně ohodnocenou práci.

Heslo Manažer je v kategorii Profese

Myšpulín

kdo je to Myšpulín?

Myšpulín je pohádková postava, jeden z hrdinů kresleného seriálu Čtyřlístek. Vždy elegantní a upravený černobílý kocour v bílé košili, modročerných pruhovaných kalhotách, fialovém motýlku a červeném saku je vůdcem party kamarádů, protože je velice bystrý i pohotový a je považován za génia a vynálezce. Jeho objevy a výtvory však vždy neslouží tak, jak by si sám představoval, a mnohdy způsobí škodu nebo problémy. Myšpulína to však nikdy nevyvede z míry a vždy najde řešení. Je vlastníkem mnoha osvědčení a patentů, má také řidičský průkaz a kapitánské oprávnění. První příběh s postavou Myšpulína a jeho přátel byl vydán v roce 1969, kdy jej autor Jaroslav Němeček přinesl do nakladatelství. U čtenářů dílo vzbudilo velký zájem, a tak následovaly další díly. Čtyřlístek vydává od roku 1990 soukromé vydavatelství se stejným názvem. V současnosti vychází časopis s příběhy profesora Myšpulína 20x ročně a jsou vydávány i speciály.

Slovo Myšpulín je v sekci Nadpřirozené

Aktér

kdo je to Aktér?

Slovem aktér nazveme aktivního účastníka něčeho. Můžeme mluvit např. o aktérech schůzky v politice nebo v oblasti obchodu a podnikání.

Slovo Aktér se nachází v kategorii Psychologie

Strašpytel

kdo je to Strašpytel?

Strašpytel je přehnaně bojácný, ze všeho vystrašený jedinec. Strašpytlovi se spolehlivě rozklepou kolena z věcí, jimž se ostatní jen zasmějí nebo jim nebudou věnovat příliš mnoho pozornosti. Přílišná ustrašenost je zkrátka povahovou vlastností, která vyvolává jen pošklebování a posměšky, zejména u dětí. Většinou jsou to právě děti, které si svoje kamarády dobírají, že jsou srabi, poserové nebo strašpytlové. Pro děti je přirozené porovnávat se s ostatními v nějaké skupině (ve třídě, v zájmovém kroužku, ve sportovním oddíle, ve skautu ap.). Strašpytlové si od ostatních vytrpí svoje především na různých dětských táborech, kde je při určitých aktivitách (např. noční hry, bobřík odvahy apod.) jejich bojácnost značným handicapem. Nutno podotknout, že to, čemu se ostatní často posmívají, jako např. obavě z pavouků, může být i projevem chorobného strachu, tedy nějaké fobie. Její zvládnutí je často možné jen s odbornou pomocí.

Slovo Strašpytel se nachází v kategorii Hanlivé

Cracker

kdo je to Cracker?

Cracker je počítačový odborník, zručný programátor, který se záměrně nabourává na cizí webové stránky nebo servery za účelem získání informací či citlivých dat. Netřeba dodávat, že se jedná o závažný kriminální čin.

Heslo Cracker je v kategorii Zločin

Karel Čapek

kdo je to Karel Čapek?

Karel Čapek patří k známým českým spisovatelům, dramatikům, novinářům, literárním kritikům a překladatelům, ale vynikl i jako fotograf a filozof. Řadí se do literatury doby 1. světové války a meziválečné, první díla tvořil společně s bratrem Josefem. Materiál pro své cestopisy a fejetony čerpal také na mnoha zahraničních cestách. Ve svých dílech často varoval před přílišným technickým pokrokem, absolutní mocí a válečným úsilím.

Heslo Karel Čapek se nachází v sekci Umělci

Veronika Farářová

kdo je to Veronika Farářová?

Veronika Farářová je reportérka, redaktorka a moderátorka. Reportérkou TV Nova byla celé čtyři roky, pak přešla do TV Prima, kde působila jako vedoucí vydání Top Staru. Zde se věnovala i moderování, jako moderátorka vedla pořad Miniduel, který byl součástí odpoledních Televizních novin. Jako redaktorka pracovala i ve zpravodajských webech. Působila i v radiovysílání. Veronika Farářová moderuje a připravuje na Seznam TV pořad Slavní.

Slovo Veronika Farářová se nachází v kategorii Novináři


Klíčová slova: význam slova, přesný výraz, OTG, osobnosti, termín, popis, význam pojmu, Baklava, formulace, Rozpočítadlo, Alibaba, co znamená, přesný význam, synonymum, Ovulace, pojem, Kognitivní, životopis, Fair trade, etymologie, popis, heslo, vysvětlení, definice, lidé, slovo, co to je, informace, wiki

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 28. února 2021        Tip na sobotu 27. února 2021
Tip na pátek 26. února 2021        Tip na čtvrtek 25. února 2021
Tip na středu 24. února 2021        Tip na úterý 23. února 2021
Tip na pondělí 22. února 2021        Tip na neděli 21. února 2021
Tip na sobotu 20. února 2021        Tip na pátek 19. února 2021
Tip na čtvrtek 18. února 2021        Tip na středu 17. února 2021
Tip na úterý 16. února 2021        Tip na pondělí 15. února 2021