Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na sobotu 16. ledna 2021

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Činžovní dům

Pojem, výraz, heslo, co je to Činžovní dům?

Činžovní dům neboli nájemní dům je větší dům s více byty, ve kterých bydlí nájemníci platící nájem – činži. Jedná se o městský způsob bydlení, který v současnosti zažívá renesanci. Činžovní dům má společnou vstupní halu a některé další prostory, jako sklepy, prádelny, sušárny, půdy, dvory a podobně a poskytuje nájemníkům více vlastního prostoru. Činžovní dům bývá plně funkční, ale zachovává si určitou osobitost.

Pojem Činžovní dům patří do kategorie Stavebnictví

Methionin

Pojem, výraz, heslo, co je to Methionin?

Methionin je kyselina, která je vázána v některých bílkovinách. Napomáhá při biochemických reakcích, ochraně před negativními vlivy prostředí a podílí se i na zpracování tuků a cholesterolu. Proto se používá při snižování hladiny cholesterolu a odbourávání tuku. Methionon je také detoxikační a antioxidační kyselina, používá se i pro regeneraci. Obsahuje také síru.

Termín Methionin je v kategorii Chemie

Portfolio

Pojem, výraz, heslo, co je to Portfolio?

Portfolio je pojem často užívaný především v ekonomii a znamená určitou sestavu nebo soubor akcií a jiných cenných papírů vlastněných jedním investorem. Různé typy cenných papírů jsou zastoupeny z důvodu diverzifikace rizika (rozdělení, tj. není vhodné tzv. vsadit všechno na jednu kartu)a minimalizace případné ztráty.

Pojem Portfolio je v kategorii Ekonomie

Discord

Pojem, výraz, heslo, co je to Discord?

Discord je nástroj, který slouží jako komunikační klient především mezi jednotlivými hráči počítačových her online. Jeho prostřednictvím je možno posílat textové zprávy, volat nebo komunikovat ve skupině. Je přehledný a lehce se ovládá, umožňuje třídění kontaktů a jejich snadnou správu. Discord je možno ovládat pomocí klávesových zkratek, které lze nastavit dle vlastní potřeby. Individuálně je možno upravovat také hlasitost, přidávat a omezovat oprávnění, spravovat hudbu a ještě mnoho dalších funkcí. Funguje v operačních systémech Android, Mac OS X, iOS i Linux. Může běžet i ve webovém prohlížeči. Důvodem pro vznik tohoto software byly problémy s bezpečností a zdroji u existujících chatových služeb. Proto byla vyvinuta tato jednodušší a modernější technologie, která má již více než 250 milionů registrovaných uživatelů.

Pojem Discord se nachází v sekci Software

Byrokracie

Pojem, výraz, heslo, co je to Byrokracie?

Byrokracie je pojem, jehož původní význam zahrnoval úřednickou vládu, ve které se výkon vlády a správy odehrával prostřednictvím placených úředníků v různých stupních podřízenosti a nadřízenosti. Nyní se používá jako označení takovou administrativní činnost, jejímiž znaky jsou systematičnost, specializované funkce, pevně stanovená pravidla pro činnost i výkon správy. Byrokracií bývají nazýváni také lidé, kteří tuto činnost vykonávají, bez ohledu na typ organizace.

Termín Byrokracie patří do sekce Politika

Skenování

Pojem, výraz, heslo, co je to Skenování?

Skenování je činnost, při které se prostřednictvím zvláštního přístroje přenáší dokument nebo objekt do digitalizované podoby. Předmět je snímán postupně po řádcích, až vytvoří celý obraz. K této činnosti se využívá skener, mobil, tablet a podobně. Skenování má velký význam, který se rozšiřuje i do dalších oborů – lékařství, architektura, stavebnictví a další.

Pojem Skenování patří do kategorie Počítače

Amundi

Pojem, výraz, heslo, co je to Amundi?

Amundi, celým názvem Amundi Asset Management, je akciová společnost se sídlem v Paříži. Zabývá se činnostmi investiční správy. U nás působí dceřiná společnost Amundi Czech Republic, která spravuje portfolia a disponuje povolením k výkonu činnosti pro distribuci nástrojů kolektivního investování. Věnuje se správě aktiv individuálních klientů, institucí i nadací.

Pojem Amundi je v kategorii Ekonomie

Rašelina

Pojem, výraz, heslo, co je to Rašelina?

Rašelina je půdní materiál, řadí se k mladým horninám. Zabírá cca 2% povrchu Země. Nalézá se v močálech, bažinách nebo slatích, kde vytváří rašeliniště. Skládá se převážně z organických látek, tedy rostlin, stromů, hub, trávy, organických zbytků a také z živočichů a hmyzu. Komponenty rašeliny se postupně vrství a rozkládají. Rychleji vzniká rašelina ve vlhkém prostředí. Je považována za zásobu energie, proto se používá nejen při pěstování rostlin a v zahradách, ale slouží i jako topivo.

Heslo Rašelina je v sekci Příroda

Kalcifikace

Pojem, výraz, heslo, co je to Kalcifikace?

Kalcifikace neboli česky zvápenatění znamená chorobné ukládání vápníku v tkáních, v nichž se běžně nevyskytuje (např. vnitřní stěna cév).

Termín Kalcifikace je v kategorii Lékařství

Systém

Pojem, výraz, heslo, co je to Systém?

Systém je pojmenování pro celek nebo soustavu, skládající se z částí vzájemně na sebe působících. V systému se mezi částmi pohybují energie, hmota či informace. Podle vztahu k okolí mohou být soustavy uzavřené nebo otevřené, podle postupu v čase dynamické či statické. Jestliže se vyvíjejí skokem nebo postupně, jsou systémy diskrétní nebo spojité, podle struktur problémů tvrdé či měkké, podle chování deterministické a stochastické.

Pojem Systém je v sekci Filozofie


Klíčová slova: popis, pojem, Kalcifikace, vysvětlení, popis, Discord, Amundi, termín, Systém, odborné názvosloví, přesný výraz, slovník, co znamená, Byrokracie, Skenování, odborný výraz, synonymum, Methionin, slovo, Rašelina, formulace, význam slova, Portfolio, přesný význam, co to je, význam, heslo, informace, wiki

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Jirka Král

kdo je to Jirka Král?

Jirka Král je velmi úspěšný český youtuber. Známým se stal také jako soutěžící v reality show Farma. Po absolvování střední školy odešel do Prahy, kde pracoval v reklamní administrativě. V roce 2012 se zúčastnil reality show Farma a po návratu do zaměstnání zveřejnil na YouTube své video ze zákulisí soutěže. Začal natáčet vlastní videa ze života a videa z hraní videoher s odhalováním triků a herních postupů. Videa měla úspěch, vysoká sledovanost (více než 5 milionů zhlédnutí za měsíc) a odběr v počtu téměř půl milionu ho přiměly k odchodu ze zaměstnání, aby se mohl věnovat pouze této činnosti. Na svém účtu vydělává až čtyřikrát větší částku než v zaměstnání. Natáčení videí se věnuje denně, každý měsíc má alespoň dvě reklamní videa. Aktivně působí i na sociálních sítích. Pořádá také velmi úspěšné charitativní akce, prostředky věnuje například na dětská oddělení nemocnic.

Slovo Jirka Král je v sekci Umělci

Lenka Zlámalová

kdo je to Lenka Zlámalová?

Lenka Zlámalová je novinářka, redaktorka, analytička a komentátorka. Zaměřuje se především na ekonomiku a politickou problematiku. K těmto tématům publikovala ve většině hlavních deníků. Jako redaktorka vedla ekonomickou rubriku MF Dnes a později i týdeníku Respekt. Byla i hlavní analytičkou pro Hospodářské noviny a Lidové noviny. Jako komentátorka pracuje Lenka Zlámalová pro Českou televizi i Český rozhlas.

Slovo Lenka Zlámalová je v sekci Novináři

Naďa Urbánková

kdo je to Naďa Urbánková?

Naďa Urbánková je herečka a zpěvačka. Původní profesí je zdravotní sestra, ale brzy se začala věnovat zpěvu a později i filmu. Je několikanásobnou držitelkou Zlatého slavíka, koncertovala například s orchestrem Václava Hybše, Country Beatem Jiřího Brabce nebo Armádním uměleckým souborem. K jejím úspěšným hitům patří například Mám ráda žužu, Blonďák s červenou bugatkou, Drahý můj a mnoho dalších. Hrála například ve filmu Na samotě u lesa, Ostře sledované vlaky nebo Kdyby tisíc klarinetů. Naďa Urbánková působí i v rozhlase, hraje v divadle a aktivně se zapojuje do společenského života.

Text Naďa Urbánková je v kategorii Hudba

Sandra Nováková

kdo je to Sandra Nováková?

Sandra Nováková je herečka, známá již jako dítě z televizních seriálů Bylo nás pět nebo Správná šestka. Natáčela také televizní reklamy. Zpívala také v Dismanově rozhlasovém souboru. Je absolventkou Pražské konzervatoře, ale není svázána s konkrétním divadlem. Hostuje například v Divadle Rokoko, v Divadle pod Palmovkou nebo v A Studiu Rubín. Sandra Nováková má také svůj vlastní pořad Barování v Malostranské besedě, společně s Petrou Nesvačilovou zpívají při šansonovo-jazzových večerech. Hraje i ve filmech a seriálech, například v Kytici, Soukromých pastech, Pojišťovně štěstí, Ordinaci v Růžové zahradě, Vinařích, Modrém kódu a jiných.

Text Sandra Nováková patří do sekce Herectví

Moula

kdo je to Moula?

Moula je hanlivé označení pro hloupého člověka. Synonyma slova moula jsou: trouba, hlupák, blb, trdlo, ňouma, pitomec, nekňuba, osel, nemehlo nebo neohrabanec. Slovo moula pravděpodobně pochází z německého slova maul, které označuje ústa nebo mezka (křížence samce koně a samice osla).

Slovo Moula se nachází v kategorii Hanlivé

Jiří Zimola

kdo je to Jiří Zimola?

Jiří Zimola je politik, který vykonával funkce statutárního místopředsedy ČSSD, poslanec PS PČR a hejtman Jihočeského kraje a starosta jindřichohradecké Nové Bystřice. Jiří Zimola je absolventem Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Jako učitel pracoval v Nové Bystřici, později začal přednášet regionální problematiku a veřejnou správu na VŠ technické a ekonomické.

Slovo Jiří Zimola je v sekci Politici

Emma Stone

kdo je to Emma Stone?

Emma Stone, původně Emily Jean Stone, je herečka a modelka. Do filmového světa vstoupila ve filmech Superbad, Domácí mazlíček, Bejvalek se nezbavíš a jiných. Nominaci na Zlatý glóbus jí vynesla role v komedii Panna nebo orel a film Birdman jí přinesl další nominace na cenu SAG, BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara. Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli, cenu BAFTA a mnoho dalších cen pak Emma Stone získala za hlavní roli ve filmu La La Land.

Heslo Emma Stone je v kategorii Herectví

Legolas

kdo je to Legolas?

Legolas je literární postava, kterou použil J.R.R. Tolkien ve své trilogii Pán prstenů. Jde o fiktivní postavu, elfského prince, syna krále Thranduila. Je nesmrtelný, vysoký a hezký, umí velmi dobře bojovat a je mrštný. Má pronikavé oči, dlouhé světlé vlasy a protáhlé zašpičatělé uši. Legolas v boji vyniká jako lukostřelec, k jeho výstroji však nepatří pouze luk a toulec se šípy, ale také dvě dýky, které neváhá použít. Je rychlý, bystrý a nesmírně obětavý přítel.

Slovo Legolas se nachází v kategorii Fikce

Láma

kdo je to Láma?

S titulem láma se setkáme v buddhismu. Tento výraz pochází z tibetštiny a v překladu znamená "nejvyšší princip". Láma je čestný titul, zdvořilé oslovení mnichů nebo řeholníků. Někdy se používá k označení úrovně jejich duchovních znalostí a pravomocí učit.

Slovo Láma se nachází v kategorii Náboženství

Vlastenec

kdo je to Vlastenec?

Vlastenec nebo cizím slovem patriot je člověk hrdý na svou zemi. Vlastenectví se více šířilo hlavně v dobách, kdy měli lidé pocit, že jejich rodnou zemi, jazyk a kulturu něco nebo někdo ohrožuje (v Čechách se jedná o dobu národního obrození). Patritorismus však není tak vyhrocený jako nacionalismus. To, že je někdo vlastenec, neznamená, že nemůže mí úctu k jiným národům.

Slovo Vlastenec je v sekci Politika


Klíčová slova: Amundi, Činžovní dům, informace, slovo, Skenování, Discord, vysvětlení, význam pojmu, Methionin, přesný výraz, definice, osobnosti, slovník, co znamená, popis, význam, termín, Systém, popis, přesný význam, pojem, synonymum, formulace, význam slova, heslo, životopis, co to je, Rašelina, Byrokracie

Další, minulé tipy dne

Tip na neděli 28. února 2021        Tip na sobotu 27. února 2021
Tip na pátek 26. února 2021        Tip na čtvrtek 25. února 2021
Tip na středu 24. února 2021        Tip na úterý 23. února 2021
Tip na pondělí 22. února 2021        Tip na neděli 21. února 2021
Tip na sobotu 20. února 2021        Tip na pátek 19. února 2021
Tip na čtvrtek 18. února 2021        Tip na středu 17. února 2021
Tip na úterý 16. února 2021        Tip na pondělí 15. února 2021