Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na úterý 24. listopadu 2020

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Grog

Pojem, výraz, heslo, co je to Grog?

Grog je jméno alkoholického nápoje, který se pije horký. Připravuje se z rumu a vroucí vody. Rum se podával posádkám lodí na příděl, protože však námořníci byli často opilí, byla zvolena varianta pití rumu s horkou vodu, dochucenou cukrem, popřípadě citronovou šťávou. Admirál, který tuto novinku zavedl, měl ve své přezdívce právě slovo grog, které dalo název stále více oblíbenému nápoji. Jinou verzí pro vznik názvu grog je zkratka pro Grand Rum Of Grenada.

Termín Grog patří do sekce Nápoje

Šmakoun

Pojem, výraz, heslo, co je to Šmakoun?

Náhražka potravin používaná pro přípravu nízkokalorických jídel při redukčních dietách. Jde o hmotu vyrobenou pouze z vaječných bílků. Šmakoun neobsahuje prakticky žádný cukr, tuk, cholesterol ani lepek. Jeho čistá podoba nemá téměř žádnou chuť a je v obchodech k dostání ve formě bílkovinných plátků. Tato nová potravina se vyrábí v České republice podle patentované technologie.

Heslo Šmakoun je v kategorii Jídlo

Pluralismus

Pojem, výraz, heslo, co je to Pluralismus?

Pluralismus je pojmenování pro teorie, směry i názorové postoje. Ty zavrhují vyvozování pouze jednoho pohledu, teorie nebo principu. Na věci je možno pohlížet více způsoby, nelze tedy jednoznačně hodnotit skutečnosti či jevy. Hodnocení je ovlivněno osobou hodnotitele, jeho názory, situací, postavením a dalším. Mnohost a rozmanitost nelze podle pluralismu omezovat. Pravdivé hodnocení i poznání je tedy možné, ovšem je nutno připustit možnost více možností, které vždy nelze zavrhnout jako nesprávné. Autorem označení pluralismu je americký filozof William James.

Termín Pluralismus je v kategorii Filozofie

Fungicid

Pojem, výraz, heslo, co je to Fungicid?

Fungicid je označení pro chemický přípravek hubící cizopasné houby a plísně, které škodí na rostlinách a zemědělských plodinách. Jako všechny podobné chemikálie je nutné používat fungicidy pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné a v rozumném množství.

Heslo Fungicid patří do sekce Rostliny

Postřižiny

Pojem, výraz, heslo, co je to Postřižiny?

Postřižiny, jinak také tonzura, je pojmenování obřadného střihání vlasů, které nese nějaký symbolický význam nebo je součástí zasvěcení. Postřižiny mají celou řadu forem, setkat se s nimi lze v různých kulturách po celém světě. Křesťané praktikují postřižiny jako symbol odevzdání duchovního službě Bohu. Původ má tento obřad již v nejstarších náboženstvích, kde pravděpodobně nahrazoval živou lidskou oběť nebo měl být seznámením člověka s božstvem a symbolem přijetí pod boží ochranu. Samotný úkon spočíval v zastřihání vlasů, odstřižení pramenů, vyholení lebky nebo vytvarování do určité podoby.

Pojem Postřižiny je v kategorii Kultura

Šindel

Pojem, výraz, heslo, co je to Šindel?

Šindel je druh střešní krytiny. Byl tradiční krytinou původních lidových staveb. Šindel je plochá dřevěná deska menších rozměrů a ve tvaru břitu. Na jedné straně je drážka, na druhé břit. Šindele lze vyrobit štípáním nebo řezáním. Štípané tradiční šindele mají mnohem delší životnost, řezané šindele se dělají z prken a jejich řezáním se naruší vlákna. Šindele je nutno impregnovat a stále udržovat. Dodnes se používají v oblastech s drsnými podmínkami, například v horách.

Termín Šindel patří do sekce Materiály

Struma

Pojem, výraz, heslo, co je to Struma?

Struma čili lidovým názvem vole je název pro nemoc štítné žlázy. Projevem tohoto onemocnění je hypertrofie, tedy velké zvětšení štítné žlázy, které je nenádorového původu. Nemocný může mít potíže s dýcháním, obtížně polyká, postižení je i estetické – velké zduření v krční oblasti, zhubnutí, vypoulení očí. Struma bývala dříve způsobena nedostatkem jódu, to již dnes díky obohacení potravinářské soli neplatí.

Výraz Struma se nachází v sekci Nemoce

Hiking

Pojem, výraz, heslo, co je to Hiking?

Hiking je zkrácený výraz pro pěší turistiku a chůzi. Jde o pojmenování původem z angličtiny. V současnosti je velmi populární hlavně pro své zdravotní přínosy. Hiking je prospěšný pro celkové zdraví organizmu, může pomoci zvýšit či udržet výkonnost, odstranit nadváhu, zlepšit náladu a přispět tak k celkovému prodloužení života.

Termín Hiking je v kategorii Sport

Frizzante

Pojem, výraz, heslo, co je to Frizzante?

Frizzante je pojmenování pro jemně perlivé víno. Jeho původ lze hledat v Itálii, kde se označuje také názvem Prosecco. Perlivost vína je dosažena přidáním oxidu uhličitého v průběhu stáčení do lahve. Jedná se o lehké víno s nízkým obsahem alkoholu, které je osvěžující a není náročné. Pro výrobu Frizzante se využívá metody plnění pod tlakem. Tato metoda se nazývá podle svého tvůrce Charmantova metoda.

Termín Frizzante je v sekci Nápoje

Popeleční středa

Pojem, výraz, heslo, co je to Popeleční středa?

Popeleční středa je v církevním kalendáři prvním dnem, kterým začíná půst. Ten trvá 40 dní. Obsahuje 6 neděl, které nejsou mezi postní dny započítány. Popeleční středa by tedy měla být 46. dnem před Velikonoční nedělí. Nemá přesné datum, protože i Velikonoce mají každý rok odlišné datum. Tento den má připomenout pomíjivost pozemského žití a drží se při ní velmi důsledný půst. Při mši dělá znamení popelem. Toto znamení se nazývá popelec. Křesťané jsou o Popeleční středě vyzýváni k tomu, aby se zaměřili na trvalé duchovní hodnoty.

Heslo Popeleční středa je v kategorii Náboženství


Klíčová slova: definice, Šmakoun, Struma, odborný výraz, názvosloví, wiki, slovo, slovník, přesný význam, význam slova, vysvětlení, význam, popis, formulace, Hiking, heslo, Fungicid, Popeleční středa, Šindel, Grog, význam pojmu, Postřižiny, informace, synonymum, popis, termín, co to je, Frizzante, Pluralismus

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Nácek

kdo je to Nácek?

Nácek je nadávka používaná pro označení příslušníka nebo ideového přívržence nacionálního socializmu. Jde o osobu krajně pravicového zaměření, která se ztotožňuje s totalitní ideologií, jaká byla nastolena diktaturou NSDAP v Německu v období tzv. Třetí říše, vedené Adolfem Hitlerem. Nácek vyznává nacionalizmus, rasizmus, antisemitizmus, militarizmus a podobně

Slovo Nácek se nachází v kategorii Hanlivé

Perun

kdo je to Perun?

Peru byl slovanský bůh blesku, hromu a bouřek. Představoval přírodní božstvo, zosobnění přírodních sil. Jeho uctívání bylo pravděpodobně společné všem slovanským kmenům a vymizelo s příchodem křesťanství.

Heslo Perun se nachází v sekci Mytologie

Stanislav Polčák

kdo je to Stanislav Polčák?

Stanislav Polčák je politik, právník a pedagog vyučující na VŠ. Absolvoval studia na Právnické fakultě UK, studoval i na Katolické teologické fakultě. Je odborníkem na správní, autorské a evropské právo. Byl vedoucím poslanecké kanceláře poslance EP Tomáše Zatloukala. Působil i jako expert Komise Úřadu vlády ČR pro EU. V roce 2010 se stal poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde reprezentoval stranu TOP 09. Ta tuto stranu a STAN se Stanislav Polčák v roce 2014 stal poslancem Evropského parlamentu, kde zastává funkci místopředsedy výboru pro regionální rozvoj.

Text Stanislav Polčák patří do sekce Politici

Farmaceut

kdo je to Farmaceut?

Farmaceut je jedna ze zdravotnických profesí. Farmaceut bývá často označován jako lékárník. Ten pracuje v lékárně, zabývá se vydáváním léků pacientům podle předepsaných receptů, podává rady k jejich správnému užívání a varuje před nežádoucími účinky. Role farmaceuta je však širší, protože pracovníci této profese jsou i účastníky samotného léčení nemocí, přičemž spolupracují s lékaři i jinými zdravotnickými profesionály.

Text Farmaceut patří do sekce Lékařství

Buddha

kdo je to Buddha?

Buddha, vlastním jménem Siddhárta Gautanama, je označení zakladatele náboženského - filozofického směru dnes označovaného buddhismus. Gautanama pocházel z královského rodu a ve svých asi 35 letech dosáhl osvícení - slovo buddha lze přeložit jako "osvícený", "probuzený". Dnešní buddhismus má několik větví a patří mezi nejstarší stále praktikovaná náboženství.

Text Buddha je v kategorii Náboženství

Legionář

kdo je to Legionář?

Legionář byl starověkým římským vojákem. Byl příslušníkem vojenského útvaru, legie. Legionářem se mohl stát pouze občan Říma, který nebyl starší než 45 let a musel počítat se službou na 25 let. Dříve byli vojáci povoláni pouze v případě válečných tažení. Legionář musel zvládat více zbraní a po dobu pochodu nést celou výstroj. Tu tvořila zbroj, helmice, štít, dýka, oštěpy a krátký meč. Jako obuv se používaly mohutné sandály, v zavazadle muselo být kompletní zabezpečení – doplňková výstroj, voda a jídlo. Výcvik legionáře byl náročný, jeho základem byla disciplína, takže jakékoli provinění bylo přísně potrestáno. Neustále se cvičil boj se zbraněmi, trénovaly se dlouhé pochody. V posledních pěti letech služby mohl mít legionář určité úlevy.

Heslo Legionář se nachází v sekci Historie

Petr Kellner

kdo je to Petr Kellner?

Petr Kellner je většinovým vlastníkem holdingové společnosti PPF Group. Tento úspěšný podnikatel vlastní téměř 99% této společnosti, zaregistrované v Holandsku. Řadí se do první stovky světových miliardářů a se skoro 11 miliardami dolarů je nejbohatším Čechem. Patří také k lidem s největším vlivem. Petr Kellner je absolventem střední ekonomické školy a VŠE v Praze, kde se zaměřil na ekonomiku průmyslu. Svou karieru započal na místě referenta Strojimportu Praha a později jako produkční Filmového studia Barrandov. V roce 1991 se společníky založil investiční společnost PPF, která postupně privatizovala a přetvářela úspěšné podniky, například Českou pojišťovnu. Zaměřuje se na investice v mnoha oblastech, například finančnictví, pojišťovnictví, telekomunikace, zemědělství, biotechnologie a další. Společně se svou druhou manželkou Renatou se věnuje i nadační činnosti, ve které podporují především vzdělání a kulturu.

Heslo Petr Kellner je v kategorii Podnikání

Brašnář

kdo je to Brašnář?

Brašnář je druh řemesla, jehož provozovatel vyrábí brašnářské výrobky z kůže, umělé kůže nebo koženky. Jedná se většinou o tašky, kufry, brašny, pouzdra, aktovky a mnoho dalších. Brašnář musí z kůže vyříznout jednotlivé díly, ty pak sešívá a všívá podšívku, popřípadě vkládá výztuhu. Brašnář šije na speciálním šicím stroji, při ručním šití pracuje se šídlem a ozubeným kolečkem a nožem. Vzniklý výtvor pak může opatřit kováním a ozdobami.

Slovo Brašnář se nachází v kategorii Profese

Psohlavec

kdo je to Psohlavec?

Psohlavec bylo mezi Slovany označení pro osobu, která měla psí hlavu. Taková stvoření popisovali již antičtí autoři. V českých zemích se popis psohlavce vyskytl ve 14. století, kdy byl umisťován do Indie. Měl mít osmnáct prst na nohou, sedmnáct prstů na rukou, paty na nohách obrácené napřed a místo mluvení štěkat. Později bylo slovo psohlavec používáno jako nadávka pro odpůrce křesťanství, Turky a Tatary. Ještě později tak byli pojmenováni Chodové z okolí Domažlic a slovo přestalo být nadávkou.

Slovo Psohlavec je v sekci Mytologie

Pegas

kdo je to Pegas?

Pegas je jméno okřídleného koně z řecké mytologie. Pegas je synem Poseidona, vládce moří, a Gorgony Medusy. Pegas měl údajně vyskočit z Medúsina těla, když jí Perseus utnul hlavu. Podle jiného pramene povstal Pegas ze země, kterou pokropila Medúsina krev. K jeho typickým vlastnostem patřila rychlost, uměl létat jako vítr. Žil ve vysokých horách, na hoře Olymp a Pegasem se nazval sám. Byl ochráncem živých bytostí a nemocných dětí. Pomáhal mnoha bájným hrdinům a později byl proměněn v souhvězdí, nazvaném jeho jménem.

Text Pegas je v kategorii Mytologie


Klíčová slova: Pluralismus, přesný význam, popis, význam pojmu, termín, biografie, wiki, pojem, informace, slovník, životopis, význam slova, Šindel, Hiking, Fungicid, formulace, synonymum, Postřižiny, vysvětlení, přesný výraz, význam, etymologie, Frizzante, popis, lidé, Popeleční středa, Struma, Šmakoun, co to je

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 27. ledna 2020        Tip na úterý 26. ledna 2020
Tip na pondělí 25. ledna 2020        Tip na neděli 24. ledna 2020
Tip na sobotu 23. ledna 2020        Tip na pátek 22. ledna 2020
Tip na čtvrtek 21. ledna 2020        Tip na středu 20. ledna 2020
Tip na úterý 19. ledna 2020        Tip na pondělí 18. ledna 2020
Tip na neděli 17. ledna 2020        Tip na sobotu 16. ledna 2020
Tip na pátek 15. ledna 2020        Tip na čtvrtek 14. ledna 2020