Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na pondělí 20. ledna 2020

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Genofond

Pojem, výraz, heslo, co je to Genofond?

Genofond je pojem z oblasti genetiky. Jedná se o komplexní soubor variant různých zvláštních dědičných vlastností, uchovaných v genech celé populace nebo druhu. Využívá se například pro další šlechtění, kdy se s jeho pomocí zachovává variabilita genů. Geny se uschovávají v genové bance, čímž je zajištěna možnost případné nové náhrady vyhynulého nebo vymírajícího druhu. Díky genofondu se jednotlivé druhy zachovávají pro budoucnost.

Termín Genofond se nachází v kategorii Věda

Esoterika

Pojem, výraz, heslo, co je to Esoterika?

Esoterika je označení pro souhrn vědomostí určených pouze pro "vyvolené" jedince. Patří tam tzv. tajné vědy jako alchymie, magie, věštění (z karet, z křišťálové koule, astrologie) nebo léčitelství (biotronika, meditace, čakry, feng-shui). Esoterikou se zabývají různé tzv. tajné spolky, např. Svobodní zednáři.

Pojem Esoterika je v kategorii Náboženství

Funkční prádlo

Pojem, výraz, heslo, co je to Funkční prádlo?

Funkční prádlo je druh prádla, které se přizpůsobuje tělu a jeho potřebám v různých klimatických podmínkách a má svému nositeli zabezpečit co největší pohodlí a pohodu. Funkční prádlo v zimě hřeje a v létě chladí, pokud sportujete, odvádí pot nebo velmi rychle schne. Díky tomu není tělo nositele tak náchylné k onemocněním z rychlých změn teplot a udržuje si konstantní teplotu. Funkční prádlo je také velmi lehké a pružné.

Heslo Funkční prádlo se nachází v sekci Materiály

Glosa

Pojem, výraz, heslo, co je to Glosa?

Glosa byla v původním významu vpisek, poznámka na okraji textu, který vysvětloval či zpřesňoval jeho význam. Glosy byly často doplňovány do textů Bible pro snadnější pochopení historických textů. V současné žurnalistice je glosa útvar, který subjektivně, v nadsázce, s nadledem něco komentuje nebo hodnotí. Jedná se o literární útvar podobný fejetonu nebo sloupku.

Termín Glosa se nachází v kategorii Literatura

Maltodextrin

Pojem, výraz, heslo, co je to Maltodextrin?

Maltodextrin se používá jako aditivum (přídatná látka) v potravinách. Jedná se o oligosacharid vzniklý spojením několika molekul glukózy. Přidává se např. do energetických nápojů a jiné výživy pro sportovce, v nichž slouží jako zdroj energie.

Termín Maltodextrin se nachází v kategorii Jídlo

Psychohygiena

Pojem, výraz, heslo, co je to Psychohygiena?

Psychohygiena je vědní obor, nazývaný také duševní hygiena. Psychohygiena učí člověka, jak by si měl ochraňovat a posilovat své duševní zdraví a jak odolávat škodlivým vlivům z vnějšího prostředí. Podle psychohygieny by si člověk měl upravit svůj životní styl tak, aby na něj neměly velký vliv nepříznivé podmínky a aby se naopak naučil žít způsobem směřujícím k duševní rovnováze. Psychohygiena také ukazuje, jaké duševní potíže je možno očekávat a jak se jim dá předcházet či je zvládat.

Pojem Psychohygiena je v kategorii Psychologie

ICloud

Pojem, výraz, heslo, co je to ICloud?

ICloud je pojem označující cloudovou službu, kterou představila společnost Apple v roce 2011. Je obsažena ve všech zařízeních společnosti Apple. ICloud podporuje základní applovské aplikace a umožňuje využití vývojářských nástrojů. Zájemce o využití se nemusí nikde registrovat, služba je zdarma. Uživatel si uloží svůj obsah na serveru společnosti a s daty může dále pracovat, měnit je a synchronizovat.

Výraz ICloud je v kategorii Internet

Ablace

Pojem, výraz, heslo, co je to Ablace?

Ablace obecně znamená odstranění nějakého orgánu či části těla, např. ablace nehtu, ablace prsu při léčbě rakoviny.

Heslo Ablace se nachází v kategorii Lékařství

Useň

Pojem, výraz, heslo, co je to Useň?

Useň je označení pro opracovanou zvířecí kůži (zbavenou srsti a připravenou pro další zpracování), kterou lze využít pro výrobu oděvů, bot, potahů nebo jiných výrobků.

Termín Useň patří do sekce Materiály

Šnaps

Pojem, výraz, heslo, co je to Šnaps?

Šnaps čili destilát, pálenka nebo kořalka je druh lihoviny vyráběné z rozdrcených částí rostlin. Destiluje se z rmutu, získaného kvašením různých rozdrcených plodů nebo rostlin. Ze suroviny, která byla pro kvašení použita, přebírá šnaps typické aroma. Alkohol v pálence se pohybuje od 36 do 50 % objemu, čím je objem vyšší, tím méně výrazná je chuť a aroma kořalky. Lihovina by po výrobě měla nějakou dobu zrát. K nejznámějším šnapsům patří slivovice.

Heslo Šnaps se nachází v sekci Nápoje


Klíčová slova: vysvětlení, význam slova, Šnaps, Maltodextrin, Glosa, Esoterika, popis, co to je, slovo, Ablace, formulace, heslo, Useň, definice, slovník, pojem, wiki, ICloud, Genofond, popis, co znamená, synonymum, termín, přesný význam, význam, přesný výraz

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Andrew Stroehlein

kdo je to Andrew Stroehlein?

Andrew Stroehlein je novinář, redaktor a mediální pracovník, který je znám svými komentáři a glosami k nejrůznějšímu politickému dění a společenským událostem jak v České republice, tak ve světě. Své články uveřejňuje především v Britských listech a na svém blogu a vystupuje s komentáři i v televizi a dalších médiích. Je redaktorem týdeníku Central Europe Review, kde se zaměřuje především na politická témata a událost z oblasti kultury. Andrew Stroehlein pracuje také jako mediální ředitel organizace Human Rights Watch v Bruselu.

Slovo Andrew Stroehlein se nachází v kategorii Novináři

Angelina Jolie

kdo je to Angelina Jolie?

Angelina Jolie je dcera herce Jona Voighta. Je nejen velmi populární americkou herečkou, ale také zvláštní vyslankyní Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Za humanitární práci byla Angelina Jolie povýšena britskou královnou do šlechtického stavu. Svou kariéru začala jako modelka a byla popisována jako jedna z nejkrásnějších žen na světě. Během své herecké kariéry obdržela řadu ocenění - Oscara a třikrát Zlatý Glóbus. Její filmografie je rozsáhlá, nejznámější jsou filmy s Larou Croft, natočené podle počítačových her. Velký úspěch měly také filmy Kung Fu Panda a Mr. & Mrs. Smith. Zde se herečka sblížila s Bradem Pittem, který se stal jejím třetím manželem. I toto manželství však bylo neúspěšné.

Heslo Angelina Jolie je v kategorii Herectví

Nymfa

kdo je to Nymfa?

Slovem nymfy byly v mytologii antického Řecka označovány bohyně nebo polobohyně vod, hor a lesů, něco jako víly nebo přírodní božstva. Byly popisovány jako krásné a přívětivé k lidem, jejich posláním byly zábava, zpěv a tanec.

Heslo Nymfa se nachází v sekci Mytologie

Halle Berry

kdo je to Halle Berry?

Halle Berry, celým jménem Halle Maria Berry je herečka, úspěšná modelka a královna krásy. Byla vyhlášena sexuálním symbolem a ve své době nejkrásnější ženou afroamerického původu. Je nositelkou ceny Emmy, Zlatého glóbu i Oscara a patří k nejdražším herečkám Hollywoodu. Halle Berry některých filmů působila i jako producentka. Ještě před hereckou kariérou se úspěšně účastnila soutěží krásy na nejvyšší úrovni.

Slovo Halle Berry se nachází v kategorii Herectví

Upír

kdo je to Upír?

1. Upír nebo také vampýr je nadpřirozená bytost, která podle mytologie (zejména u slovanských národů) ožívá v noci a saje lidem krev. Bývá vysoký, v tmavém oblečení, s bledou pokožkou, nesnáší slunce. Upírem se podle tradice mohl stát člověk, který zemřel nepřirozenou nebo násilnou smrtí, nepokřtěné dítě nebo člověk, který nějak vybočoval ze společnosti, např. byl nějak postižený, měl srostlé obočí apod. Na ochranu proti upírům se na tělech zemřelých prováděla různý protivampýrská opatření - probodnutí srdce kůlem, spálení těla, někdy měl mrtvý v ústech vražený kámen či cihlu. Existují poměrně staré archeologické nálezy podobných opatření. Nejznámějším upírem je hrabě Drákula z rumunské Transylvánie(inspirovaný skutečným rumunským panovníkem Vladem Tepesem - Naražečem - své oběti nechával zaživa narážet na kůl) proslavený románem Brama Stokera. V současné době jsou upíři postavami populárních filmů (série Stmívání) nebo seriálů (Upíří deníky). 2. Jihoamerický druh netopýra, který saje krev zvířatům, někdy i lidem, a je nebezpečný, protože často přenáší vzteklinu.

Slovo Upír se nachází v kategorii Nadpřirozené

Páže

kdo je to Páže?

Páže byl mladý hoch, pocházející ze šlechtické rodiny. Ten byl rodiči svěřen jiné šlechtické rodině a především jejímu pánovi. Pážetem se stával ve věku cca 7 let a po 7 až 10 letech pobytu se při službě naučil šlechtickým a rytířským způsobům. Musel prokázat věrnost, odvahu, vzorné chování a způsoby, vkusné oblékání, taneční umění a zvládnutí základních zbraní. Páže se v pozdějším věku stávalo panošem.

Text Páže je v kategorii Historie

Správce daně

kdo je to Správce daně?

Správcem daně je nejčastěji finanční či celní úřad. Správce daně má na starosti vyměření a výběr daní od daňových subjektů (např. firem). Vybrané peníze tvoří část příjmů státního rozpočtu.

Text Správce daně je v kategorii Státní správa

Pesimista

kdo je to Pesimista?

Pesimista je člověk, který je škarohlídský, všechno vidí černě, domnívá se, že všechno bude jenom horší a nic nevnímá pozitivně. Opakem pesimismu je optimismus, což je opačný náhled na život.

Slovo Pesimista se nachází v kategorii Psychologie

Jaromír Bosák

kdo je to Jaromír Bosák?

Jaromír Bosák je absolvent FSV UK, žurnalista a sportovní komentátor. Začínal psaním článků pro časopis Gól. Zde vynikl jako odborník na německou Bundesligu. Působil také v rádiu Bonton. Později začal pracovat jako komentátor fotbalových utkání přenášených Českou televizí. Byl i šéfredaktorem sportovní redakce. V práci pro ČT stále pokračuje, kromě toho zveřejňuje své články prostřednictvím serveru ČTK. Protože jeho komentáře jsou nejen odborné, ale také vtipné, patří k nejoblíbenějším komentátorům. Jaromír Bosák se věnuje také golfu, který sám hraje i komentuje a je šéfredaktorem dvou golfových časopisů.

Text Jaromír Bosák patří do sekce Novináři

Pastafarián

kdo je to Pastafarián?

Pastafarián je příslušník parodického náboženství. Pastafariánství považuje za stvořitele světa Létající špagetové monstrum. Tato parodie je reakcí na postavení výuky o stvoření světa na stejnou úrověň jako nauku evoluční. Autorem pastafariánství je fyzik Bobby Henderson. Jeho teorie se objevila v blozích a v tisku a našel si své přívržence. Pro pastafariána je typický cedník na hlavě.

Heslo Pastafarián se nachází v sekci Náboženství


Klíčová slova: Psychohygiena, slovník, význam pojmu, popis, etymologie, co to je, Glosa, slovo, wiki, pojem, popis, co znamená, Maltodextrin, význam, Funkční prádlo, lidé, Genofond, biografie, vysvětlení, synonymum, formulace, ICloud, životopis, Šnaps, Esoterika, definice, Ablace

Další, minulé tipy dne

Tip na sobotu 29 února 2020        Tip na pátek 28 února 2020
Tip na čtvrtek 27 února 2020        Tip na středu 26 února 2020
Tip na úterý 25 února 2020        Tip na pondělí 24 února 2020
Tip na neděli 23 února 2020        Tip na sobotu 22 února 2020
Tip na pátek 21 února 2020        Tip na čtvrtek 20 února 2020
Tip na středu 19 února 2020        Tip na úterý 18 února 2020
Tip na pondělí 17 února 2020        Tip na neděli 16 února 2020