proletariát
proletariát - pojem, termín, výraz
„Proletariát“ je termín pocházející z latinského slova „proletarius“, které označovalo občany starověkého Říma, kteří neměli majetek a jejichž jediným přínosem pro stát byli jejich potomci (proles). V moderním kontextu se tento pojem stal klíčovým v dílech politických ekonomů a sociologů 19. století, zejména v marxistické teorii. Marx a Engels ve svém „Komunistickém manifestu“ (1848) definovali proletariát jako společenskou třídu pracujících, kteří nevlastní výrobní prostředky a jsou nuceni prodávat svou pracovní sílu, aby přežili. Jsou to dělníci v průmyslu, zemědělství a dalších odvětvích, kteří jsou vykořisťováni buržoazií, tedy třídou kapitalistů, která vlastní výrobní prostředky.
Podle Marxe je vztah mezi proletariátem a buržoazií antagonistický a je založen na boji o kontrolu nad výrobou a rozdělováním bohatství. Proletariát je v kapitalistickém systému odcizen od výsledků své práce, od procesu práce samotné, od svého druhu a od ostatních lidí. Marx věřil, že tato odcizenost povede k rostoucímu třídnímu vědomí a nakonec k revoluci, která svrhne kapitalismus a nastolí beztřídní společnost – komunismus.
Koncept proletariátu sehrál ústřední roli v dějinách dělnického hnutí a socialistických a komunistických ideologií. V 19. a 20. století se mnoho revolucí a politických hnutí inspirovalo myšlenkou proletářské revoluce. Například Říjnová revoluce v Rusku v roce 1917, vedená bolševiky, se deklarovala jako revoluce proletariátu. Podobně i další komunistické státy v Asii, Africe a Latinské Americe se odkazovaly na proletariát jako na hnací sílu svých politických programů.
V postindustriální společnosti se debatuje o relevanci pojmu „proletariát“. Někteří sociologové tvrdí, že tradiční dělnická třída se zmenšuje a že se objevují nové formy práce a společenského uspořádání. Jiní však argumentují, že i když se formy práce mění, základní dynamika vykořisťování a odcizení zůstává, a že koncept proletariátu lze aplikovat na širší spektrum pracujících, včetně těch v sektoru služeb a v kreativních průmyslech.
V současné době se termín „proletariát“ používá i v širším smyslu k označení všech, kteří jsou ekonomicky znevýhodněni a kteří nemají kontrolu nad svými pracovními podmínkami. Může se jednat o prekarizované pracovníky, dočasné zaměstnance nebo osoby s nízkými příjmy, kteří jsou zranitelní vůči ekonomickým otřesům.
Diskuse o proletariátu a jeho roli v moderní společnosti pokračuje, reflektujíc proměny práce, globalizace a rostoucí nerovnosti.
Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy
Intermediární péče
Heslo Intermediární péče patří do sekce Lékařství
Gulag
Termín Gulag patří do sekce Právo
Inovace
Pojem Inovace je v sekci Latina
Zádumčivost
Termín Zádumčivost se nachází v sekci Psychologie
Etymologie
Heslo Etymologie se nachází v kategorii Český jazyk
Klíčová slova: informace, význam slova, proletariát, odborný výraz, odborné názvosloví, wiki, proletariát, popis, proletariát, Etymologie, co znamená, synonymum, Intermediární péče, Gulag, slovo, pojem, význam pojmu, přesný význam, heslo, názvosloví, význam, termín, slovník, co to je, popis, definice, Inovace
Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy
Janet Jackson
Slovo Janet Jackson se nachází v sekci Hudba
Jim Morrison
Text Jim Morrison patří do sekce Hudba
Filip Kaňkovský
Slovo Filip Kaňkovský patří do kategorie Herectví
Andrej Čikatilo
Slovo Andrej Čikatilo se nachází v sekci Zločin
Michal Horák
Slovo Michal Horák se nachází v sekci Hudba
Klíčová slova: Jim Morrison, osobnost, přesný výraz, pojem, Michal Horák, etymologie, Janet Jackson, termín, wiki, heslo, proletariát, co to je, proletariát, lexikon, kdo je to, význam slova, biografie, formulace, vysvětlení, životopis, definice, popis, co znamená, proletariát, osobnosti, informace, popis, synonymum, Filip Kaňkovský
Další pojmy:
Konglomerát
humánní
egocentrizmus
Humanitární
Determinizmus
Anafylaxe
Emotivní
integrace
Deskripce
Eskamotáž
Morální
Abúzus
Unifikace
majoritní
propozice