Co je to?
Slovník odborných termínů, pojmů, významů slov, výrazů a hesel ze všech oborů

Tip dne na pátek 8. listopadu 2019

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Bio

Pojem, výraz, heslo, co je to Bio?

Bio je pojem užívaný ve více oblastech, popřípadě i jako zkratka nebo předpona. Často se s ním lze setkat jako se značkou pro výrobky ekologického zemědělství nebo obecně ekologicky prospěšné. Předpona bio pochází z řeckého slova bios, tedy život, a může být využita pro vytvoření mnoha dalších slov s životem souvisejících.

Termín Bio se nachází v sekci Jídlo

Adaptér

Pojem, výraz, heslo, co je to Adaptér?

Adaptér je technické zařízení, které rozšiřuje původní použitelnost nějaké věci. Jedná se o zařízení určené k nabíjení notebooků nebo mobilních telefonů. Adaptéry bývají univerzální, můžeme je použít pro více typů např. notebooků, stačí použít vhodný konektor. Dnes se často používají univerzální USB konektory.

Výraz Adaptér je v kategorii Hardware

Profylaxe

Pojem, výraz, heslo, co je to Profylaxe?

Profylaxe je pojem z oblasti zdravotnictví. Jedná se o určitý systém a posloupnost kroků, které se provádějí za účelem ochrany před nemocí nebo jako prevence vzniku nových nemocí. Opatření bývají většinou praktického rázu – může jít například o očkování nebo preventivní prohlídky. Patří sem také speciální postupy a diagnostické metody. Profylaxí může být například i provádění ústní hygieny. Obecně tedy jde o prevenci a ochranu, pojem se používá i v dalších odvětvích.

Termín Profylaxe patří do sekce Lékařství

Stínová vláda

Pojem, výraz, heslo, co je to Stínová vláda?

Stínová vláda je pojmenování pro fiktivní vládu, kterou si sestaví opoziční politická strana. V této vládě jsou jmenováni stínoví ministři, kteří by v případě změny politických sil převzali ministerské posty. Nejde o záležitost danou ústavou, stínová vláda je spíše prostředkem kontroly, stínoví ministři se zaměřují na kritiku práce opravdových ministrů. Jedná se o určitou formu předvolebního boje, často dochází k myšlenkovým konfliktům v osobní rovině.

Heslo Stínová vláda se nachází v sekci Politika

De facto

Pojem, výraz, heslo, co je to De facto?

De facto znamená "ve skutečnosti".

Výraz De facto je v sekci Právo

Dřík

Pojem, výraz, heslo, co je to Dřík?

Dřík je označení pro tělo čili trup. Tedy hlavní nosnou rovnou část sloupu, která je svislá a jejíž hranice tvoří hlavice a patka. Slovo dřík se používá i pro pojmenování rovné části dalších předmětů, jako jsou stožáry, hřeby, nýty, šrouby, roury, ventily, pádla, zakončeny mohou být také hlavou, špicí nebo závitem. Je možné setkat se i s názvem stěžej nebo stěžejka, jako dřík bývá označována i část cívky nebo písmena. Dřík u sloupu bývá nejširší dole a nejužší nahoře, může mít i tvar spirály – u točených sloupů – a v dolní části ho mohou zdobit ornamenty.

Pojem Dřík je v kategorii Stavebnictví

Wegenerova granulomatóza

Pojem, výraz, heslo, co je to Wegenerova granulomatóza?

Wegenerova granulomatóza je název méně obvyklého závažného onemocnění autoimunitního systému. Zasahuje především horní cesty dýchací a postupně se rozšiřuje na další orgány, jako jsou ledviny, plíce a jiné. Jestliže se včas nezačne s léčbou, ledviny selžou úplně a pacienti musí podstupovat dialýzu. Wegenerova granulomatóza se může projevovat kašlem, dušností, bolestí hrudi, či vykašláváním krve, hubnutím, pocením, bolestmi a podobně.

Heslo Wegenerova granulomatóza se nachází v sekci Nemoce

Lambliáza

Pojem, výraz, heslo, co je to Lambliáza?

Lambliáza neboli giardióza je druh infekční nemoci, které sice nemusí ohrožovat na životě, ale způsobuje řadu nepříjemností. Onemocnění způsobuje prvok lamblie střevní, která nejdříve napadá zvířata a v cystách se v jejich stolici šíří do okolí. Nakazit se lze kontaminovanou potravou nebo vodou. U lidí se lambliáza nemusí projevit žádnými příznaky, zaznamenat lze obtíže trávicí soustavy – jako bolesti břicha, průjem, nadýmání a popřípadě i nesnášenlivost mléčných výrobků. Dlouhodobě se mohu ukázat poruchy vstřebávání živin. Lambliáza se zjišťuje vyšetřením stolice, léčení se provádí pomocí antibiotik.

Pojem Lambliáza je v sekci Nemoce

Litý mramor

Pojem, výraz, heslo, co je to Litý mramor?

Litý mramor je materiál, který se využívá pro výrobu stavebních prvků a sanity. Je přirozené protiskluzový a disponuje vysokými tepelně izolačními vlastnostmi. Odpovídá i těm nejpřísnějším hygienickým normám. Litý mramor se vyrábí z jemně mletých vápenců, sklářských písků, barviva a polyesterové pryskyřice. Vzniklá směs se leje do forem požadovaných tvarů. Nabízí nejrůznější barevné odstíny a dekory a stále se zdokonaluje.

Heslo Litý mramor se nachází v kategorii Stavebnictví

Vanilka

Pojem, výraz, heslo, co je to Vanilka?

Vanilka je druh popínavé orchideje, původem z Mexika. Jako jediná orchidej je člověku užitečná nejen květem, ale také tobolkami s širokými možnostmi použití. Jedná se o poměrně drahý produkt, který se původně dal pěstovat pouze v Mexiku. Díky umělému opylování se dá pěstovat i v některých dalších částech světa. Tobolky musí projít složitou úpravou, pak mají tu správnou chuť a vůni oblíbené vanilky. V kuchyňské úpravě je nepostradatelná při ochucení krémů, dortů, dezertů, zmrzliny, pudinku a dalších produktů.

Termín Vanilka patří do sekce Jídlo


Klíčová slova: synonymum, Profylaxe, Vanilka, formulace, definice, Wegenerova granulomatóza, Adaptér, informace, vysvětlení, Stínová vláda, pojem, co znamená, význam pojmu, popis, význam slova, termín, De facto, význam, heslo, Dřík, Litý mramor, přesný výraz, Lambliáza, slovo, popis, slovník

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Rentiér

kdo je to Rentiér?

Rentiér je člověk, který žije z renty, například majitel větší nemovistosti nebo několika nemovitostí, který má zisk z toho, že je pronajímá. Jako majitel nemovitostí se o ně musí starat, zajišťovat opravy atd.

Heslo Rentiér se nachází v sekci Podnikání

Internista

kdo je to Internista?

Internista je lékař specialista, jehož náplní práce je diagnostika, tedy nalezení a určení onemocnění, následná léčba a prevence nemocí především vnitřních orgánů jako jsou srdce, dýchací a trávicí ústrojí a podobně. Internista může působit v nemocnici nebo pracovat v ambulanci. Při vyšetření musí správně určit diagnózu a předepsat nejúčinnější léčebné postupy a léčbu. Proto musí znát rodinnou anamnézu pacienta i jeho zázemí a životní styl. Pak teprve provádí vlastní vyšetření a může pacienta poslat na další kontroly k jinak zaměřeným odborníkům nebo na kontroly přístrojové, aby upřesnil diagnózu. Poté předepíše nejvhodnější léčbu. Pro profesi internisty je potřeba mít určité vlastnosti a zkušenosti, jako jsou pečlivost, kreativní myšlení, umění naslouchat a komunikovat, analyzovat a další. Základem je vysokoškolské vzdělání v oboru všeobecné lékařství a následná specializace a praxe.

Text Internista je v kategorii Lékařství

Daniel Prokop

kdo je to Daniel Prokop?

Daniel Prokop je pracovníkem společnosti Median, zastává pozici analytika výzkumu veřejného mínění a výzkumu trhu. Je sociologem, který se zaměřuje především na sociální nerovnost, problematiku týkající se chudoby, rozbor volebních výzkumů, názory a postoje Čechů na politiku a změny žebříčku hodnot ve společnosti. Práce Daniela Prokopa, konkrétně cyklus Úvod do praktické sociologie, byla v roce 2017 oceněn Novinářskou cenou.

Text Daniel Prokop patří do sekce Novináři

Oldřich Mánert

kdo je to Oldřich Mánert?

Oldřich Mánert je český žurnalista a fotograf. Je známý tím, že jeho články mívají útočnou podobu a často také ideologický podtext, což bývá předmětem kritiky i z řad kolegů. Často vzbuzuje nevoli čtenářů, kteří své názory vyjadřují v diskuzích. Oldřich Mánert působí na serveru idnes a píše také pro Lidové noviny a další tiskoviny a weby.

Heslo Oldřich Mánert se nachází v sekci Novináři

Čůza

kdo je to Čůza?

Čůza je hanlivá slovo označují promiskuitní ženu, děvku, prostitutku, ženu lehkých mravů. Etymologie slova čůza není zcela jasné. Nejpravděpodobněji je čůza odvozena z němčiny ze slova Tschutschi, další teorií je, že slovo čůza pochází z romštiny ze slova čuča (prsa) nebo z vulgárního označení ženského přirození (čunda, kunda...).

Slovo Čůza je v sekci Hanlivé

Islámista

kdo je to Islámista?

Islámista je zastánce politické ideologie, opírající se o islám. Ten je považován za základ veškerého myšlení z hlediska politiky, práva i společenského života. Islámista vyžaduje, aby se muslimové vrátili k nejpůvodnějším náboženským základům. Islámisté mohou být extremisty jako příslušníci Islámského státu, kteří se odvolávají na tradice, ale šíří celosvětový teror. Požadují mezi muslimy právo šaría, politickou kompaktnost a odstranění všeho nemuslimského z muslimských zemí.

Heslo Islámista je v kategorii Náboženství

Padouch

kdo je to Padouch?

Padouch neboli záporňák, zloduch, darebák, sígr, mizera či lump, je ryze záporná postava filmu, seriálu či románu. Za padoucha považujeme postavu, která koná vždy pouze špatné skutky a která není sympatická divákům (resp. čtenářům). Pokud je záporná postava divákům sympatická, nazýváme ji antihrdina. Padouch je velmi často jedna z nejdůležitějších postav příběhu.

Heslo Padouch se nachází v sekci Herectví

Michal Horáček

kdo je to Michal Horáček?

Michal Horáček je známý textař, žurnalista, umělec, úspěšný podnikatel i politik, který v roce 2016 ohlásil svou kandidaturu na úřad prezidenta. Studoval žurnalistiku na UK, ze studia byl však z politických důvodů vyloučen a vystudoval v USA. Později působil v časopise Mladý svět, kde kritizoval umělecké agentury a jejich jednání. Věhlasu dosáhl také jako textař, nejpřínosnější byla jeho spolupráce se skladatelem P. Hapkou, otextoval také mnoho písní H. Zagorové, M. Tučného nebo Karla Gotta. Michal Horáček se stal také vedoucí postavou akademie populární hudby, která se zaměřuje na udělování Andělů – cen za populární hudbu a působil i jako předseda poroty v soutěži Česko hledá SuperStar. Od roku 1989 se aktivně angažuje v politickém dění. Je jedním ze zakladatelů akciové společnosti Fortuna, kterou v roce 2004 prodal, aby se plně věnoval umění a problematice vzdělání a své aktivní účasti v politice, která vyvrcholila kandidaturou na prezidenta republiky.

Slovo Michal Horáček je v sekci Politici

Žid

kdo je to Žid?

Žid je příslušník semitského národa obývajícího stát Izrael. Židé hovoří hebrejsky a jsou i skupinou náboženskou. Židé byli v průběhu historie pronásledováni křesťany, kteří věřili, že jsou zodpovědní za smrt Krista. Zcela vyhladit chtěl Židy Adolf Hitler během druhé světové války. Prosazoval úplně zcestnou ideologii o nadřazenosti árijské rasy. Počty obětí z řad Židů dosahují několika milionů. Mluvíme o tzv. holocaustu.

Slovo Žid se nachází v kategorii Národnost

Samosoudce

kdo je to Samosoudce?

Samsoudce je soudce, který sám projednává věci u soudu. V ČR samosoudci působí u krajských a okresních soudů. U ústavního soudu a u vrchních soudů fungují soudní senáty.

Text Samosoudce patří do sekce Profese


Klíčová slova: Vanilka, význam slova, synonymum, význam pojmu, co znamená, Profylaxe, vysvětlení, co to je, osobnosti, Dřík, informace, přesný výraz, etymologie, Bio, životopis, Litý mramor, Stínová vláda, slovník, Adaptér, popis, Lambliáza, De facto, heslo, význam, termín, přesný význam, slovo

Další, minulé tipy dne

Tip na středu 13 listopadu 2019        Tip na úterý 12 listopadu 2019
Tip na pondělí 11 listopadu 2019        Tip na neděli 10 listopadu 2019
Tip na sobotu 9 listopadu 2019        Tip na pátek 8 listopadu 2019
Tip na čtvrtek 7 listopadu 2019        Tip na středu 6 listopadu 2019
Tip na úterý 5 listopadu 2019        Tip na pondělí 4 listopadu 2019
Tip na neděli 3 listopadu 2019        Tip na sobotu 2 listopadu 2019
Tip na pátek 1 listopadu 2019        Tip na čtvrtek 31 října 2019