Co je to?
Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Co je to Křížová klenba? Význam slova

Co znamená termín Křížová klenba? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Křížová klenba je jedním z nejčastěji používaných typů klenby ve středověku. Její náznaky se objevují už v románském období, kdy klenbu odlehčují žebra. Pro křížovou klenbu jsou typické pouze čtyři křížové podpěry na průsečíku křížové a hlavní lodi stavby. Klenba je tak tvořena klenebními plochami, označovanými jako kápě. Hrany pak tvoří kříž.
V Itálii byla používána poněkud odlišná technika, kdy se rohy klenby spojily zkříženými žebry a svorník se použil jako ozdoba. Křížová klenba se hojně používala také v době renesance a baroka.

Význam slova, termín, co je to Křížová klenba? Definice výrazu, termínu Křížová klenba. Co znamená odborný pojem Křížová klenba z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento text (Křížová klenba) můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Google+, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru     Sdílet na Google+  

Termín Křížová klenba patří do sekce Stavebnictví

Klíčová slova: co to je, popis, formulace, slovník, význam slova, slovo, informace, popis, termín, Křížová klenba, Stavebnictví, význam pojmu, synonymum, vysvětlení, Stavebnictví

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená Křížová klenba? resp. jaká je definice slova Křížová klenba? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Křížová klenba, odpověď na dotaz co je to Křížová klenba?. Víte např. kdo to je Ženista? Znáte a víte kdo je Archanděl Gabriel? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Křížová klenba i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, výrazů, hesel a termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.