Co je to?
Definice výrazu, termínu Svědomí. Co znamená odborný pojem Svědomí z kategorie Psychologie?

Co je to Svědomí? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Svědomí?

Svědomí je filozofický a etický termín. Svědomí je vnitřní názor člověka na to, co sám udělal nebo co se chystá udělat. Svědomí bývá často zmiňováno v souvislosti se sebereflexí, kdy je člověk schopen uvažovat o sobě samém a podívat se na sebe i z jiného hlediska, než jsou jen vlastní zájmy. Proto je svědomí považováno za typický znak osobnosti člověka a mělo by být respektováno okolím i společností. Pojem svědomí se používá i tehdy, jestliže chce člověk potvrdit upřímnost svých záměrů.
jedná se o mravní schopnost, podle které člověk může rozlišovat mezi dobrým a špatným. Svědomí upřesňuje mravní povinnosti člověka. Jedná se subjektivní pojetí správného a nesprávného, kterým se člověk může řídit ve svém životě. Svědomí umožňuje člověku jednat z vnitřních pohnutek a stanoví mu závazné požadavky pro jednání. Existuje více definic pojmu, záleží na způsobu pojetí a přístupu.


Co je to Svědomí? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Svědomí. Co znamená odborný pojem Svědomí z kategorie Psychologie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Svědomí s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Svědomí se nachází v kategorii Psychologie

Klíčová slova: Svědomí, terminus technicus, wiki, význam, lexikon, slovo, odborné názvosloví, popis, heslo, vysvětlení, význam pojmu, přesný význam, názvosloví, slovník, co je to Svědomí?, Psychologie, termín, přesný výraz


Pojem Svědomí je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Svědomí? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Svědomí je vnitřní instance, „mlčenlivé volání“, které vede soudy člověka o tom, co sám způsobil nebo co se chystá způsobit. Navazuje na lidskou schopnost sebereflexe, tj. schopnost uvažovat o sobě samém, „podívat se“ na sebe jinýma očima než je pohled vlastního zájmu a prosazování. Proto se svědomí chápe jako podstatný příznak a atribut lidské osoby a vyžaduje si respektování ze strany druhých i společnosti (svoboda svědomí). Naopak tam, kde má člověk ujistit druhé o upřímnosti svých úmyslů, slibuje „na svou čest a svědomí“ (např. poslanecký nebo presidentský slib). Neurofysiologické souvislosti svědomí jsou dnes předmětem intenzivního zkoumání.

Další informační zdroje

Vyhledat slovo Svědomí ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Svědomí na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svědomí ve Wikimedia Commons

Hledat termín Svědomí ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Svědomí ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Svědomí ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Svědomí například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Svědomí? resp. co přesně znamená slovo Svědomí? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Svědomí, odpověď na dotaz co je to Svědomí?. Víte např. kdo to je Fundamentalista? Znáte a víte kdo je Jiří Korn? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Psychologie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?