Co je to?
Definice výrazu, termínu Parlament. Co znamená odborný pojem Parlament z kategorie Politika?

Co je to Parlament? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Parlament

Parlament je zákonodárný sbor volených zástupců lidu. Nejčastěji se s ním setkáme ve státech s demokratickým státním zřízením. Parlament může mít jednu nebo dvě části, může být jednokomorový nebo dvoukomorový. Parlament České republiky je dvoukomorový, tvořený Poslaneckou sněmovnou (dolní komora) a Senátem (horní komora). Příkladem jednokomorového parlamentu je Národní rada Slovenské republiky.


Co je to Parlament? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Parlament. Co znamená odborný pojem Parlament z kategorie Politika?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Parlament? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Parlament je v kategorii Politika

Klíčová slova: význam, význam slova, co znamená, definice pojmu, formulace, terminus technicus, terminologie, wiki, Politika, co je to Parlament?, definice, lexikon, slovník, význam pojmu, odborné názvosloví, slovo, přesný výraz, termín


Pojem Parlament je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Parlament?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Parlament je zákonodárný sbor volených či nevolených zástupců příslušné administrativní územní jednotky, ať už je to stát, svazek států, nebo spolková země státu. Původní význam tohoto slova ve francouzštině je mluvení, rozprávka, rozhovor (parler je francouzsky mluvit). Význam zastupitelský sbor parlament dostal až v anglickém prostředí.
Jeho moc a vliv se odvíjí od politického uspořádání či režimu, v demokraciích má zákonodárnou moc, může mít důležitou roli při tvorbě nebo rozpuštění vlády, má vyšetřovací a intervenční právo. Může však mít pouze formální, poradní funkci. Parlament rozhoduje v hlasování, pro některá (důležitá) usnesení nestačí prostá nadpoloviční většina, ale většina kvalifikovaná.

Další možné informační zdroje

Hledat slovo Parlament ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Parlament ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Parlament na Youtube

Zkusit najít výraz Parlament ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Parlament ve Wikislovníku

Hledat heslo Parlament ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Parlament například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Parlament? resp. co se přesně ukrývá za slovem Parlament? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Parlament, odpověď na dotaz co je to Parlament?. Víte např. kdo to je Alláh? Znáte a víte kdo je Maloměšťák? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Politika). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.