Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cystická fibróza. Co znamená odborný pojem Cystická fibróza z kategorie Nemoce?

Co je to Cystická fibróza? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Cystická fibróza

Cystická fibróza je jedním z genetických onemocnění. Nemůžete jím tedy onemocnět v průběhu života, pokud jste se s ním nenarodili a nemáte ho v genech. Cystická fibróza postihuje především dýchací systém a trávicí trakt. V nich se usazuje velice hustý len, se kterým si organizmus nedokáže sám poradit. Proto nemocní musejí vícekrát za den inhalovat a podstupovat fyzioterapii, čímž se odstraní hlen z plic a ty se vyčistí.
Kromě toho se k cystické fibróze přidávají další vážná onemocnění. Cystická fibróza je nevyléčitelná a nemocní se nedožívají vysokého věku, většinou pouze kolem 30 let.

Význam slova, termín, co je to Cystická fibróza? Výraz, termín, definice slova Cystická fibróza. Co znamená odborný pojem Cystická fibróza z kategorie Nemoce?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Cystická fibróza můžete samozřejmě sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Google+ nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru  

Pojem Cystická fibróza je v sekci Nemoce

Klíčová slova: Cystická fibróza, popis, synonymum, co to je, vysvětlení, wiki, význam, Nemoce, význam slova, pojem, informace, definice, slovník, Cystická fibróza, přesný výraz, co znamená

Co znamená pojem Cystická fibróza? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Cystická fibróza (CF) neboli mukoviscidóza je lidské geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. Jde o autozomální recesivní vrozené onemocnění způsobené mutací genu produkujícího protein CFTR (anglicky Cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). Jedná se o gen uložený na dlouhém raménku 7. chromozomu. Gen kóduje protein, který je klíčový pro chloridový ABC transportér na buněčné membráně.

Uvedené vysvětlení pojmu bylo převzato z webu Wikipedia.cz

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Cystická fibróza? resp. jaký je význam slova Cystická fibróza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cystická fibróza, odpověď na dotaz co je to Cystická fibróza?. Víte např. kdo to je Anarchista? Znáte a víte kdo je Petr Fiala? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nemoce). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.