Co je to?
Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je to Sorbitol? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Sorbitol

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.

Význam slova, termín, co je to Sorbitol? Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Sorbitol) můžete sdílet s vašimi přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru  

Heslo Sorbitol patří do kategorie Jídlo

Klíčová slova: slovo, formulace, informace, význam, Jídlo, význam slova, přesný význam, heslo, Sorbitol, synonymum, definice, slovník, popis, wiki, význam pojmu, Sorbitol

Wikipedie píše o slovu Sorbitol?

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.


Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.


Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Sorbitol? resp. co je to Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Iluzionista? Znáte a víte kdo je Miroslav Donutil? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Jídlo). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.