Co je to?
Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Co je to Sorbitol? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Sorbitol?

Sorbitol je sacharid (alkoholický cukr), který se používá jako náhražkové sladidlo v cukrovinkách nebo žvýkačkách. Sorbitol je vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Vyrábí se z glukózy. Přirozeně se vyskytuje např. v třešních nebo v hruškách. Přítomnost sorbitolu ve výrobku zjistíte podle označení kódem E420.


Co je to Sorbitol? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Sorbitol. Co znamená odborný pojem Sorbitol z kategorie Jídlo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Sorbitol se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: wiki, heslo, význam slova, přesný význam, formulace, terminologie, vysvětlení, termín, synonymum, význam pojmu, odborné názvosloví, slovo, Jídlo, Jídlo, odborný výraz, informace, pojem, co znamená


Pojem Sorbitol je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Sorbitol dozvíte následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sorbitol (sorbit, D-glucitol) je alkoholický cukr (alditol). Je obsažen v ovoci, zejména v třešních a hruškách. Izolován byl poprvé v roce 1872 z jeřábu ptačího. Užívá se jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček aj.


Průmyslově se vyrábí redukcí glukosy. Výrobu sorbitolu ze sacharózy lze realizovat dvěma způsoby – chemickou a biochemickou cestou. V obou případech je nejprve nutné rozštěpit molekulu sacharózy na glukózu a fruktózu a dále pracovat s těmito monosacharidy. Vedlejším produktem technologie výroby sorbitolu je fruktózový sirup.


Sorbitol je používán jako náhradní sladidlo pro diabetiky. Má poloviční sladivost než běžný cukr a v organismu se mění na fruktosu. Dále se používá pro přípravu infúzních roztoků, pro výrobu vitamínu C, tenzidů, léků, zubních past a nízkoimpulzních raketových pohonných směsí. Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420.

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat termín Sorbitol ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Sorbitol ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sorbitol ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Sorbitol ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Sorbitol ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Sorbitol ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Sorbitol například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Sorbitol? resp. co přesně označuje termín Sorbitol? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sorbitol, odpověď na dotaz co je to Sorbitol?. Víte např. kdo to je Kverulant? Znáte a víte kdo je Miroslav Donutil? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Jídlo Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.