Co je to?
Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Co je to Lepek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Lepek

Gluten, jinak též známější jako lepek, je směsí dvou bílkovin, jež se spolu se škrobem nacházejí v semenech některých druhů obilovin. Nejmarkantněji je tomu tak v případě pšenice, kde představuje až celých 80% z bílkovinového obsahu. V evropské jídelníčku patří mezi důležité součásti, jelikož bývá obsažen v těstech. U části populace však lepek způsobuje závažné zdravotní komplikace, protože se jedná o alergen.

Význam slova, termín, co je to Lepek? Definice výrazu, termínu Lepek. Co znamená odborný pojem Lepek z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Lepek s vašimi kamarády na Twitteru, Google+ nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru  

Termín Lepek je v kategorii Chemie

Klíčová slova: definice, Lepek, přesný výraz, termín, Chemie, formulace, wiki, význam pojmu, informace, heslo, význam slova, přesný význam, co znamená, co to je, slovník, vysvětlení

Co znamená pojem Lepek? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
Jde o důležitou součást tradiční evropské kuchyně, kvalitou a množstvím lepku (obvykle je udáváno, že čím více lepku a méně škrobu, tím lepší mouka) je dána kvalita pšeničné mouky a kvalita těsta z ní vytvořeného. Dobrý lepek dává těstu pružnost a gumovost, která se projeví i na výsledném pečivu. Množství lepku v mouce se udává v procentech, kvalita lepku je udávána pomocí bezrozměrné veličiny gluten index. Měření lepku je dáno odbornou normou ČSN 461011-9 (461011) Amatérsky se nejčastěji lepek v mouce měří testem, kdy se mouka smíchá s vodou, udělá se váleček a tento se natahuje, dokud nepraskne. Váleček z lepší mouky s vyšším obsahem lepku se podaří natáhnout více.

Text pochází z webového projektu Wikipedia.cz

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Lepek? resp. co vlastně znamená slovo Lepek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lepek, odpověď na dotaz co je to Lepek?. Víte např. kdo to je Horský vůdce? Znáte a víte kdo je Snacha? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Lepek i v jiných kategoriích (než Chemie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.