Co je to?
Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Co to je Lanolin? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Lanolin?

Lanolin je v překladu z latiny olej z vlny. Jedná se o mazlavý produkt žluté barvy pocházející ze žláz zvířat pěstovaných pro vlnu, většinou ovcí. Chemickým složením připomíná lanolin vosk. Má široké použití – jako mast, prostředek chránící proti vodě, základ krému na boty a další. Z ovčí vlny se při zpracování lanolin odstraňuje lisováním.
Voskovitá látka není rozpustná ve vodě, může s ní ale vytvořit odolné emulze. Chemicky je definován jako směs alkoholů a estrů mastných kyselin s velkou molární váhou. Může obsahovat až 80 alkoholů a přes 180 kyselin. Je hojně využíván v lékařství a při výrobě léčiv, v kožedělném a textilním průmyslu a v kosmetice.

Význam slova, termín, co je to Lanolin? Definice výrazu Lanolin. Co znamená odborný pojem Lanolin z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Lanolin? s přáteli na Facebooku, Twitteru a Google+ nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru  

Termín Lanolin je v sekci Chemie

Klíčová slova: přesný význam, definice, význam pojmu, pojem, vysvětlení, slovník, formulace, wiki, Lanolin, synonymum, co to je, termín, popis, význam slova, Lanolin, Chemie

Co znamená pojem Lanolin? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Lanolin (latinsky Lanolinum, původem z lāna, „vlna“, a oleum, „olej“), též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, převážná lidstvem používaná část pochází od ovce domácí. Chemicky je lanolin příbuzný s voskem, lze jej použít jako mast na kůži nebo jako vosk na ochranu proti vodě; též se využívá jako surovina při výrobě krémů na boty. Vodovzdorné vlastnosti lanolinu chrání ovce proti promočení jejich vlny. Některé druhy ovcí produkují velká množství lanolinu a ten pak lze získávat lisováním vlny mezi válci. Z vlny se při zpracování (na přízi nebo plst) odstraňuje většina nebo všechen lanolin.

Text pochází z webového projektu Wikipedia.cz

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Lanolin? resp. co přesně znamená slovo Lanolin? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lanolin, odpověď na dotaz co je to Lanolin?. Víte např. kdo to je Osobnost? Znáte a víte kdo je Petr Robejšek? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Chemie Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.